FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U20 - ITALIA U20 0-0

VIDEO Reverența lui Curelea, după remiza contra Italiei: „Este bine pentru fotbalul românesc!”

România U20 și Italia U20 au remizat, scor 0-0, într-un meci din cadrul Elite League. Selecționerul Costin Curelea (39 de ani) a lăudat soliditatea defensivă a „tricolorilor”.

Articol de , - Publicat joi, 21 martie 2024 22:16 / Actualizat joi, 21 martie 2024 22:26

La Târgoviște, în fața a peste 7.000 de spectatori, România a scos o remiză „albă” în fața liderului din Elite League. Costin Curelea a fost impresionat de atmosferă.

VIDEO. Costin Curelea, după România U20 - Italia U20

„Un rezultat bun. A fost un joc echilibrat, în prima repriză am avut și noi situații. E un aspect pozitiv că nu am primit gol. Am încercat să suplinim diferențele prin organizare. Suntem fericiți.

Italienii au schimbat sistemul la pauză, ne-au împins, au avut 3 fundași centrali. Am mutat și noi, în oglindă, și am mai redus din presiune.

Ne-a bucurat faptul că au venit oamenii. De asta am și revenit la Târgoviște. Ne-au ajutat și îi așteptăm și contra Poloniei.

Au fost mulți, nu ne așteptam chiar așa! Este foarte bine pentru fotbalul românesc”, a spus Costin Curelea, pentru GSP.ro.

Întrebat despre partida următoare, contra polonezilor, Curelea a spus: „Vreau să recuperăm jucătorii care au jucat mai mult astăzi, voi da șansa și altora pentru a juca. Așteptăm un meci echilibrat și vom încerca să câștigăm”.

VIDEO. Ștefan Bodișteanu, mijlocașul Oțelului: „Sperăm ca la următorul meci cu Polonia, să învingem și să îi facem pe suporteri fericiți”

Cred că am întâlnit o echipă puternică, agresivă. Ne-am propus niște lucruri și am reușit să le îndeplinim. Prima repriză a fost una mai reușită. În a doua trebuia să jucăm cu mai mult tupeu. Dar am obținut un punct. A fost o atmosferă foarte frumoasă. Vrem să le mulțumim suporterilor. Sper ca la meciul cu Polonia să reușim să învingem și să îi facem fericiți
- Ștefan Bodișteanu, mijlocaș România U20

VIDEO. Vladislav Blănuță, surprins de numărul mare de fani prezenți la meci: „Nu mă așteptam, le mulțumim că ne-au susținut pe durata meciului”