FOTBAL  »  NATIONALA  »  GRECIA - ROMÂNIA, VINERI, 21:45, ROMÂNIA TV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Dan Petrescu îndeamnă la un joc precaut cu Grecia: "Trebuie să avem 5-6 jucători mereu în apărare"

Articol de GSP - Publicat joi, 14 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 14 noiembrie 2013 19:43

Dan Petrescu, tehnicianul celor de la Dinamo Moscova, a vorbit despre şansele României de a elimina Grecia în barajul pentru calificarea la CM 2014.

"Nu ştiu cum o să facem, dar ne calificăm sigur. Nu trebuie să facem 0-0 acolo, eu aşa cred. N-are cum să aibă Grecia mai multe şanse decît noi. Trebuie să jucăm echilibrat, nu e nevoie să atacăm cu mulţi jucători. Trebuie să avem 5-6 oameni mereu în apărare. E foarte important să nu luăm gol.

Calificarea se joacă în ambele manşe, nu se poate tranşa de la Atena. Ne trebuie un etuziasm mare, pentru că e o şansă unică! Una e să joci un Mondial în Brazilia, alta e să joci în Polonia", a spus Dan Petrescu la Fotbal Club, la DigiSport 1.

Meciul tur cu Grecia, pentru calificarea la CM 2014, se va disputa vineri, de la ora 21:45, pe România TV şi liveTEXT pe GSP.RO. Manşa secundă va avea loc pe 19 noiembrie, de la ora 21:00, liveVIDEO pe Antena 1 şi GSP.RO.

Citește și:
Scene impresionante în UCL la Barcelona și Paris, în memoria lui Mircea Lucescu
Superliga
Scene impresionante în UCL la Barcelona și Paris, în memoria lui Mircea Lucescu
Mii de oameni la priveghiul lui Mircea Lucescu: imagini și filmul zilei » Sicriul va fi depus și mâine la Arena Națională
Superliga
Mii de oameni la priveghiul lui Mircea Lucescu: imagini și filmul zilei » Sicriul va fi depus și mâine la Arena Națională
Răzvan Lucescu nu le-a dat voie să participe la funeraliile lui Mircea Lucescu
Superliga
Răzvan Lucescu nu le-a dat voie să participe la funeraliile lui Mircea Lucescu
Averea lui Mircea Lucescu: fotbal, afaceri imobiliare și cele două companii la care avea acțiuni pe Bursă
Superliga
Averea lui Mircea Lucescu: fotbal, afaceri imobiliare și cele două companii la care avea acțiuni pe Bursă
Una dintre cele mai bogate familii din Belgia face o investiție majoră în România
Profit.ro
Una dintre cele mai bogate familii din Belgia face o investiție majoră în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ce fac acum UEFAntasticii României » La 20 de ani de la FCSB - Rapid, Bănel Nicoliță încă e în activitate

„Vorbesc în engleză, ne urmăresc 110 țări” » Fiul lui Ion Țiriac, discurs neașteptat după finala turneului de la București: „Chiar dacă ești din Iran, Israel, SUA...”


Comentarii (9)
plischi
plischi  •  15 Noiembrie 2013, 06:22

scuze pentru NOTURCA. am tastat aiurea...

plischi
plischi  •  15 Noiembrie 2013, 06:20

cu doi inchizatori plus patru aparatori se poate spune cu certitudine ca vom avea CEL PUTIN sase oameni in aparare. cel putin, fiindca dupa mine nicolitza va avea si el sarcini defensive ajutandu-l pe matel. poate ca noturca este convins ca acolo, pe partea lor stanga, va fi pericolul mai mare. introducerea lui tanase acolo unde de obicei era folosit stancu - stelistul fiind mereu un ajutor util pentru lato - poate sa insemne fara urma de indoiala ca am plecat la atena cu gandul de a ne apara. o fi bine? o fi rau? totul este la mana rezultatului. sau aproape totul, daca ne gandim si la jocul retur. cu acest 11 ii invitam pe greci sa ne atace, lucru pe care nu-l stiu prea bine.

lumpy666
lumpy666  •  15 Noiembrie 2013, 03:54

Dan Petrescu a spus 5-6 jucatori in aparare SAU 5 PLUS 6 JUCATORI MEREU IN APARARE=pt ca asta ar insemna iara ca o sa se apere TOATA ECHIPA!!!! -DAR NOI MERGEM MEREU LA VICTORIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vezi toate comentariile (9)
Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!