Alte știri din fotbal
Motivarea deciziei definitive pentru palmaresul Stelei: „Nu a făcut obiectul unui transfer” » Câte titluri are FCSB până la urmă
11
Dezvăluirile care aprind Liga 2! Investitorul recunoaște că se teme de practici necurate la propriul club: „Filmez meciurile să văd dacă sunt greșeli” » De ce nu s-a mai retras din fotbal
0
Ștefan Baiaram poate prinde transferul în Bundesliga » Clubul care analizează mutarea chiar în această iarnă
3
Q&A cu Nikita Stoinov » Ce preferințe are israelianul: de la „Prison Break” la Drake și unde i-ar plăcea să joace în top 5 campionate
0
Știri din fotbal internațional
Cine transmite la TV meciul FCSB - Fenerbahce
0
Un suporter a fost înjunghiat mortal la finalul unui meci din Columbia » Fanii oaspeți aveau interzis pe stadion
0
Lovitură confirmată în mercato! S-a filmat pe „Emirates” și vine în Superliga: „Abia aștept”
0
Ionuț Rada a jucat în ultimul FCSB - Fenerbahce și a rememorat: „Când ești pe culoar cu Roberto Carlos...” » Ce spune despre șansele roș-albaștrilor
0
Lifestyle
„Noua Diletta Leotta” » Tania a atras toate privirile cu o apariție îndrăzneață la TV: „Ești uimitoare!”
1
Simona Țăranu, pictorial în Caraibe: „Iubitul tău e cel mai norocos om de pe pământ” » Ce loc a evitat
11
Mauro Icardi continuă războiul cu Wanda Nara: „Este o mitomană! Mi-a furat 7 milioane de euro din conturi”
1
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
3
„Creierul șoferului n-a mai ținut cont de TIR”. De ce e improbabil ca „lane ...
Libertatea
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai ...
Adevărul
Locul unde „Pantera” Daniel Pancu este la loc de cinste, iar Mircea Lucescu ...
GSP SPECIAL
Condamnare dură pentru manelistul care a încercat s-o ardă de vie pe iubita ...
Libertatea
Vorbiti numa tampenii, adica daca era vb de Messi nu mai spunea nimeni nimic. Avem si fundasi numa unu si unu sa ne permitem sa-l lasam pe Stefan Radu in afara lotului. Pana la urma de ce sa nu joace doar meciurile importante ? dupa voi o sa se supere Alibec Benzar ca sau Satnci ca ei joaca doar cu Albania? :))) sunteti glumeti, pana una alta este singurul jucator care mai joaca la un nivel inalt pe un post unde nationala Romaniei chiar are nevoie de experienta lui.
Poate ar fi fost mai bun, dar iti reamintesc ca Dan Petrescu a refuzat postul de selectioner, a preferat sa stea la Cluj, unde primeste salariu mai mare. Ma rog, e treaba lui, dar am senzatia ca acum regreta asta. Contra e la nationala, e clar ca mereu vom gasi ceva ce nu ne convine sau am face altfel decit el, dar merita sustinut.
Ba da, normal ca ne-am saturat , Doamne Fereste de piturca sau iordanescu, dar cred ca existau si alte optiuni. Eu o sa ii acord incredere si pornesc de la ideea ca poate realiza ceva dar sunt cam multe erori in trecutul lui. Cred ca alti antrenori au mai multe argumente, si aici ma refer in primul rand la Dan Petrescu
Reamintesc ca dinamo ar fi la retrogradare daca s-ar face un clasament dupa minutul 70. Habar n-am ce preparator fizic are miriuta dar mai rau decat spaniolul asta n-are cum sa fie.
Da, omul a facut niste greseli, dar e totusi un antrenor tinar, care inca acumuleaza experienta. L-am vazut antrenind la unele echipe de club, dar munca la nationala e total diferita, asa ca sa-i acordam un pic de credit, nu ne-am saturat de dinozaurii gen Piturca si Cashcheta?
Contra e genul de antrenor care se impune in vestiar si transmite o agresivitate sporita jucatorilor. Pe termen scurt e so solutie de succes. Un antrenor de criza daca vrei. In schimb, pe termen lung, lacunele sale teoretice incep sa se vada. Vocabularul sau e limitat, la fel si metodele sale de a motiva jucatorii. Ca antrenor trebuie sa vii mereu cu solutii noi , iar el nu le are. S-a vazut asta si in Spania sau China pe perioade mai lungi. Adaug la asta si faptul ca nu are ochi la jucatori, amintesc esecurile albin, bokila, pt care si-a dat acceptul, schimbul nereusit nistor-nascimento, renuntarea la jucatori exponentiali in vara, si bineinteles alegerea unui preparator fizic scump si ineficient, ba chiar catastrofal l-as numi, javi reyes.
Te intreb eu, daca a preluat un lot format si antrenat de Andone, de ce Andone a avut o serie de rezultate catastrofale??? Imediat ce a venit Contra, echipa a intrat in playoff, unde a avut o singura sincopa, iar cu ceva sanse, putea lua si titlul.
In principiu ai dreptate, doar ca nu's chiar egali jucatorii, Radu e singurul care evolueaza constant de foarta multa vreme, la o echipa importanta din unul dintre campionatele de top, mai stii alt jucator in situatia asta? Ti se pare ca avem niste fundasi centrali foarte valorosi? E strategia lui Contra, pentru asta a fost pus la nationala, sa faca ce crede el ca trebuie...dar oricum Radu nu va veni.
Obsesia lui Contra este ciudata, deoarece R Stefan a acceptat in trecut revenirea la national, parcă cu Pițurcă, dar a constatat că nu reușește să fie un jucător util echipei , în plus participarea impunând un surmenaj greu de remontat. Cu alte cuvinte un cost mare ( pentru jucător) cu rezultate neconcludente ( pentru echipa). R Stefan a dat dovadă de maturitate când s-au retras. Contra, în schimb , continua sa fie neinspirat in alegerea soluțiilor. La Dinamo a avut rezultate bune când a preluat un lot antrenat și format de Andone- sezonul de primăvară (că exemplu în 3 meciuri cu Fcsb Andone a obținut 2 victori și un egal, plus + 5 golaveraj; Contra 2 victorii și o infrangere, golaveraj +2, obținut în meciul fără mare miza din Cupa Ligi ( în tur cu Andone a fost 4-1 pentru Dinamo cu Fcsb Mogoșoaia)). Sezonul de toamna 10 etape + Liga Europei , datorita lipsei de inspirație în alcătuirea lotului , rezultatele au fost mediocre și a lăsat un lot fragil, fragmentat că și conștiința, demotivat. Insistând pe R Stefan el recunoaște indirect că este incapabil să găsească soluții printre jucătorii convocabil neidentificate până acum, tineri sau mai vârstnici. Acest fapt e posibil datorita lipsei de viziune asupra idei de joc, selecționând mai mult după nume și mai puțin după caracteristici jucătorii. In jocurile de pe calculatoare, și că subiect de presă e suficient pentru un succes minimal....
O prostie care va strica garantat atmosfera din vestiar. Puneti-va in locul celorlalti jucatori. La nationala se presupune ca toti sunt egali , si asa *** care se intampla prea des pe la cluburi cu tratamente preferantiale (exemplu cu alibec la fc fcsb , care apropo nu e steaua), nu fac decat sa starneasca revolta printre jucatori. Mai grav e ca acest conflict mocnit care nu iese in presa si e pastrat sub pres va impiedica aceasta echipa sa functioneze ca o familie si implicit va crea scindari , bisericute etc. Asa a fost si pana acum la nationala, imi aduc aminte ca Piturca era "maestru" in a strica grupul.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.