FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - LITUANIA

FOTO Moment istoric la naționala României! Ianis Hagi a debutat pentru "tricolori" după fix 25 de ani de la calificarea la CM 1994

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 noiembrie 2018 23:09

Chemat în premieră printre "tricolorii" mari, Ianis Hagi a debutat în tricoul primei reprezentative împotriva Lituaniei. Fiul "Regelui" a intrat pe teren în minutul 68, când i-a luat locul lui Claudiu Keșeru. Debutul lui Ianis se produce la 35 de ani distanță față de cel al tatălui său.

Ianis a purtat numărul 8 la acest joc, 10 fiind pe tricoul lui Alex Maxim.

Tot pe 17 noiembrie, dar acum 25 de ani, România obținea calificarea la Campionatul Mondial din Statele Unite (1994). Atunci "Generația de Aur" a câștigat cu Țara Galilor, la Cardiff, scor 2-1, deși la scorul de 1-1 gazdele au irosit un penalty.

Gică Hagi a debutat la națională pe 10 august 1983, într-un 0-0 cu Norvegia, meci disputat la Oslo.

Totodată, sunt 18 ani de la ultimul meci al lui Gică Hagi la echipa națională. Se întâmpla într-un joc cu Italia de la EURO 2000, când Hagi a fost eliminat în minutul 55 după un fault asupra lui Antonio Conte.

21 de meciuria adunat Ianis la naționalele U21, 19, 18 și 17 ale României, marcând de 5 ori