FOTBAL  »  NATIONALA  »  ESTONIA - ROMÂNIA

FOTO România debutează cu dreptul în preliminariile pentru CM 2014, cîştigînd cu 2-0 în Estonia

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 septembrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 07 septembrie 2012 22:56

România a debutat astăzi în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2014, la Tallinn, cu o victorie în faţa Estoniei, scor 2-0.

Elevii lui Victor Piţurcă au bifat primele trei puncte din cele şase propuse din dubla cu Estonia şi Andorra. După o primă repriză mai echilibrată, "tricolorii" au tranşat în partea a doua soarta meciului.

Perechea Marica - Torje a fost motorul echipei, vîrful lui Schalke servindu-l perfect în minutul 55 pe mijlocaşul celor de la Granada. Torje i-a întors serviciul 20 de minute mai tîrziu cînd i-a pasat excelent pe culoar la golul de 2-0.

România începe grupa cu 3 puncte, iar marţi va evolua pe Naţional Arena în faţa Andorrei.

Echipele de start:
ESTONIA: Pareiko - Jaager, Morozov, Klavan, Teniste - Dmitrijev, Vassiljev, Vunk - Puri, Ojamaa, Oper
Rezerve:  Kotenko, Kruglov, Rahn, Sisov, Barengrub, Lindpere, Kink, Saag, Purje, Mosnikov, Voskoboinikov
ROMÂNIA: Lobonţ - Măţel, Chiricheş, D. Goian, Raţ - C. Lazăr, Bourceanu - Torje, Grozav, Tănase - Marica
Rezerve:Tătăruşanu, Luchin, Ad. Popa, Rusescu, Voiculeţ, Găman, M. Niculae, Pintilii, Maxim, Dr. Grigore, Sălăgeanu

FINAL!
Min 90 - Goian iese accidentat şi este înlocuit de Găman
Min 81 - Iese Marica şi intră Marius Niculae
Min 78 - Marica vede şi el cartonaşul galben pentru proteste
Min 77 - Dimitrijev vede cartonaşul galben
Iese Puri şi intră Kink
Min. 75 - GOOOOL ROMÂNIA! Marica înscrie cu un şut pe jos după o pasă venită de la Torje
Min. 68 - Marica scapă de marcah şi şutează din unghi, dar balonul se scurge pe lîngă poartă
Min. 64 - Iese Lazăr şi intră Pintilii
Min. 60 - Voskoboinikov intră în locul lui Vunk
Min. 55 - GOOOOL ROMÂNIA!
Marica trimite în faţa porţii, de unde Torje reuşeşte să reia în plasă din cădere
Min. 51 - Marica îl lansează pe Grozav, vîrful trece de Jaager, dar trimite paralele cu poarta
Min 47 - Torje încearcă să îl surprindă pe Pareiko cu un şut de la 30 de metri, dar portarul eston reţine
A început repriza a doua!
Lindpere intră în locul lui Ojamaa
PAUZĂ
Min. 45+1 -  Grozav primeşte cartonaşul galben pentru o intrare imprudentă
Min. 39 - Torje intră în careu, îi trimite lui Marica în partea dreaptă, dar şutul acestuia este respins în corner de Klavan
Min. 35 - Oper pătrunde pe partea dreaptă, trece balonul pe lîngă Chiricheş, dar Goian apare şi respinge
Min. 33 - Torje încearcă o pătrundere în viteză pe lîngă Teniste, dar scapă mingea în aut înainte de a centra
Min. 28 - Marica e surprins din nou în poziţie de ofsaid
Min. 25 - Torje trimite un balon în careu pentru Marica, dar mingea îl depăşeşte pe vîrful nostru
Min. 19 - Grozav încearcă să-l surprindă pe portarul advers cu un şut de la 25 de metri, dar trimite mult peste poartă
Min. 15 - Bourceanu centrează în careu, dar reluarea lui Marica nu îi pune probleme lui Pareiko
Min. 10 - Bourceanu execută bine un corner, Tănase reia din voleu, dar Pareiko se opune
Min. 7 - Oper primeşte un balon la marginea careului, îl întoarce pe Chiricheş, dar şutul său trece puţin pe lîngă poartă