Articol de Daniel Grigore - Publicat joi, 09 octombrie 2025 23:16 / Actualizat joi, 09 octombrie 2025 23:59
În a doua lui apariție pentru prima reprezentativă a României, Louis Munteanu, 23 de ani, a înscris primul gol sub „tricolor”, reușind să deschidă scorul în victoria amicală cu Moldova, scor 2-1. A punctat cu capul, din centrarea lui Olimpiu Moruțan.
A fost doar al treilea gol în acest sezon pentru golgheterul sezonului trecut al Superligii. După o vară tulbure, în care s-a tot vorbit despre posibila lui plecare, Munteanu a avut nevoie de ceva timp pentru a se scutura, după cum dezvăluie el însuși.
Louis Munteanu a înscris primul lui gol la echipa națională: „Am venit la prima bară, cum ne cere Mister”
„Este un sentiment plăcut, mă bucur că am reușit să fiu acolo, la prima bară, cum ne cere Mister. Este un moment de mândrie pentru mine și familia mea, sunt fericit că la debutul ca titular am reușit să marchez.
Îmi dă foarte mare încredere [acest gol]. De La meciul cu Hermannstadt am spus că mă simt din ce în ce mai bine. S-au văzut lucruri bune și în seara asta dar mai am de lucrat, sper să o țin tot așa, cu goluri”, a spus Munteanu la DigiSport.
Louis Munteanu, după ce a ratat transferul: „Mi-a fost greu, a fost o vară grea”
Întrebat cum se simte după interminabilele discuții despre transferul lui, atacantul CFR-ului a admis că acestea l-au afectat:
„A fost greu, s-a văzut și în evoluțiile mele. Când toată lumea spune că o să pleci și după o lună tot la Cluj am rămas... Da, a fost o vară grea, dar acum deja sunt foarte bine și cu siguranță voi marca goluri multe.
Am fost criticat pe bună dreptate. Am zis că trebuie să-mi dau și eu un reset, că nu se poate să continui așa cum am făcut-o în meciurile în care am jucat. Zic eu că mi-a reușit, acum sunt 100% concentrat pe CFR și pe echipa națională”.