FOTBAL  »  NATIONALA  »  MECI DE COSMAR PENTRU TRICOLORI

Lubos Michel, călăul «tricolorilor»: "Români, îmi cer scuze!"

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 februarie 2009 00:00

Arbitrul slovac Lubos Michel este o amintire neplăcută pentru microbiştii români. În iunie 2003, acesta a arbitrat un meci de calificare la Euro 2004, între Norvegia şi România, disputat la Oslo şi încheiat cu scorul de 1-1.

Atunci, la scorul de 1-0 pentru noi, Michel a acordat un penalty pentru nordici pentru un presupus henţ al lui Chivu, deşi cel care a atins mingea cu mîna a fost Carew, atacantul Norvegiei! :O

În urma acelui rezultat şi a remizei de la Copehnaga (2-2 cu Danemarca), România a ratat calificarea la Euro, iar Lubos Michel a devenit în România unul dintre cei antipatizaţi arbitri internaţionali.

La aproape 6 ani de la acel meci, Michel şi-a cerut scuze pentru decizia luată, in exclusivitate pentru Ştirile Antenei 1!

"Sigur că îmi amintesc acel meci. Cer iertare tuturor românilor pentru acea decizie, a fost cea mai mare greşeala a mea în fotbal. Am încercat apoi să uit acea partidă, dar pur şi simplu nu am putut!", a spus spăşit slovacul, actualmente angajat la Şahtior Doneţk, clubul antrenat de românul Mircea Lucescu!

Arbitrul slovac Lubos Michel este o amintire neplăcută pentru microbiştii români. În iunie 2003, acesta a arbitrat un meci de calificare la Euro 2004, între Norvegia şi România, disputat la Oslo şi încheiat cu scorul de 1-1.

Atunci, la scorul de 1-0 pentru noi, Michel a acordat un penalty pentru nordici pentru un presupus henţ al lui Chivu, deşi cel care a atins mingea cu mîna a fost Carew, atacantul Norvegiei! :O

În urma acelui rezultat şi a remizei de la Copehnaga (2-2 cu Danemarca), România a ratat calificarea la Euro, iar Lubos Michel a devenit în România unul dintre cei antipatizaţi arbitri internaţionali.

La aproape 6 ani de la acel meci, Michel şi-a cerut scuze pentru decizia luată, in exclusivitate pentru Ştirile Antenei 1!

"Sigur că îmi amintesc acel meci. Cer iertare tuturor românilor pentru acea decizie, a fost cea mai mare greşeala a mea în fotbal. Am încercat apoi să uit acea partidă, dar pur şi simplu nu am putut!", a spus spăşit slovacul, actualmente angajat la Şahtior Doneţk, clubul antrenat de românul Mircea Lucescu!

Citește și:
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Stranieri
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Superliga
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (115)
 •  02 Februarie 2009, 10:56

ne lashi cu declaratiile astea? marele arbitru unde era!!? nici macar nu ai vazut faza hent-ului si ai acordat pentru Novergia penalty! ai mai ingropat si alte echipe atat de club cat si de nationala! lasa-ne te rog suntem satui de tine cat si de prietenul tau Ursul Mayer!

 •  02 Februarie 2009, 00:51

Calmeaza-te, puiule drag. :)

 •  02 Februarie 2009, 00:49

ala ca ala dar penaltyul Stelei din minutul 93 de la boro, cand steaua era deja eliminata?!?! a fost un hent clar ca lumina zilei. dezamagirea a fost prea mare pentru calificarea ratata in finala ca sa se mai faca scandal, dar a fost un hent clar. nu a fost involuntar u avea mana pe langa corp nu era la mai putin de doi metri.

Vezi toate comentariile (115)
Comentează