Alte știri din fotbal
Florin Răducioiu spune ce urmează pentru echipa națională: „Îi doresc mult succes lui Hagi. Poate fi numit și «salvatorul»”
0
Rapid, aproape de a pierde un om important în detrimentul unei formații din Italia
0
Îl vrea și Dinamo! » Rapid are concurență pentru mutarea plănuită în culise
2
Oficial: solicită insolvența Rapidului, la Tribunalul București! » Șucu nu vrea să plătească și așteaptă decizia judecătorilor
5
Știri din fotbal internațional
6 schimbări majore care vor fi implementate la Campionatul Mondial 2026
2
Au apărut imaginile! Cum a trăit Novak Djokovic loviturile de departajare la Bosnia - Italia
1
Selecționerul Bosniei le-a închis gura cu două fotografii și 6 cuvinte, după minunea cu Italia
0
Ne-au bătut pe unde ne-au prins, apoi au dansat pe străzi împreună! » Primiți cu coroane de flori pe aeroport
6
Lifestyle
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
5
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
8
La 15 ani după dezastru, face scufundări an de an ca să își găsească soția! „I-am recuperat telefonul, am văzut ultimul SMS pe care voia să-l scrie”
10
Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”
21
Procesul avocatului prorus care îi îndemna pe suveraniști „să pună mâna pe ...
Libertatea
Medic din Capitală, găsit înjunghiat în urma incendiului izbucnit în ...
Adevărul
„Minciuni!” » Replica Monicăi Iacob-Ridzi, după primul episod al ...
GSP SPECIAL
Donald Trump ia în considerare să retragă SUA din NATO: „Mă gândesc serios ...
Libertatea
din ce ai scris mai sus se evidentiaza un lucru alarmant... pe vremea acea aria de selectie era ft mare ... acum sunt toti de la steaua si doi trei de pe afara. toata divizia A avea cate un jucator la nationala .. cea ce era pozitiv
putea fi o mare catastrofa : au mai avut 2 bare, plus 3 ocazii de 1 la 1 cu portarul nostru.
..)
dupa cum avem o serie de rezultate imense, ca scor, cu diferite nationale, avem si rezultate negative de proportii. la urma urmei, brasl si-a luat 8-1 la un turneu final de CM, chiar la ea acasa, de la germany !..)) ce sa vorbim noi, care suntem zero in fotbalul mondial actual, la orice nivel ?
in primul rand ne trebuie antrenori competenti care sa selectioneze jucatori talentatidintr-o competitie in care rezultatele se vor decide pe teren, ci nu pilosii de la acaBLATiada hagi sau doar de la cele doua bucurestene. generatia din '81 era o adevarata selectionata Nationala, nu erau jucatori doar de la cele doua departamentale.
Lotul echipei de juniori a României din 1981 Echipa de "canguri" din 1981 1. Iosif Lovas (UTA), 2. Gheorghe Viscreanu (SC Bacău), 3. Ioan Andone (Corvinul), 4. Augustin Eduard (FC Argeş), 5. Mircea Rednic (Corvinul), 6. Costel Ilie (ASA Tg. Mureş), 7. Dorel Zamfir (Dinamo), 8. Gavril Balint (Steaua), 9. Stere Sertov (Steaua), 10. Mihăiţă Hanghiuc (FCM Galaţi), 11. Romulus Gabor (Corvinul), 12. Constantin Gârjoabă (Progresul Buc.), 13. Marin Matei (FC Olt), 14. Doru Vuşcan (UTA), 15. Cornel Fâşic (SC Bacău), 16. Decebal Balaur (FC Argeş), 17. Mircea Bolba (ASA Tg. Mureş), 18. Horaţiu Lasconi (Jiul). Antrenori: Constantin Cernăianu şi Dumitru Macri.
In 1981, juniorii Romaniei se clasau pe locul 3 la campionatul mondial din Australia iar Romulus Gabor lua balonul de aur. Atunci bateam Italia, Anglia, Corea de Sud si faceam egal cu Brazilia. Pierdeam in semififata in fata celei ce urma sa devina campioana turneului, Germania. Din 90 incoace, ne tot distantam de lumea buna a fotbalului. Atunci pierdeam accidental cu 1-o, acum pierdem la un scor de 8 ori mai mare, in grupe, tot in fata unei echipe a Germaniei.. Atunci selectam cei mai buni juniori de la echipele de traditie, acum luam ce ne ofera academia lui Hagi. Asa se definesc marile reusite ale lui M. Sandu!
ne trebuie infrastructura, lideri, antrenori... nu "oameni de bine"...
meritul principal este al antrenorului, care se vrea "la nationala", un oportunist norocos dar lipsit de circumvolutiuni! asa ceva nu-i pe noroc, trebuie si putina carte, despre fotbal evident!
Atat a inteles sarmana barsana din meciul asta : Dinamo. Norocul vostru : nu doare.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.