FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ANDORRA

Articol de , - Publicat duminica, 15 octombrie 2023 22:54 / Actualizat duminica, 15 octombrie 2023 22:54

Nicolae Stanciu (30 de ani) a deschis scorul în România - Andorra, cu o execuție de excepție.

În minutul 23, căpitanul României și-a trecut în cont al 14 gol pentru „tricolori”, în 63 de meciuri. Și a reușit un gol spectaculos, din lovitură liberă.

Ianis Hagi, gol de generic în România - Andorra

Nicușor Bancu a obținut o lovitură liberă la marginea careului, lateral stânga. Căpitanul României a „arestat” mingea și a decis să tragă la poartă, deși nu se afla într-o poziție favorabilă.

Mingea trimisă de mijlocașul lui Damac s-a dus perfect, în vinclu, la colțul scurt. Iar portarul Alvarez nu a avut nicio șansă să respingă.

+13 FOTO

Specialitatea casei pentru Nicolae Stanciu

Golul marcat de Nicolae Stanciu este aproape identic cu cel marcat în meciul cu Belarus, 2-1, din 28 martie. Atunci, căpitanul naționalei a șutat dintr-o poziție asemănătoare, doar că trimitea mingea la colțul lung.

+13 FOTO

Dintre cele 14 goluri marcate de Stanciu, 8 au fost reușite din afara careului mare:

• Andorra, direct liberă.

Ianis Hagi s-a întors » Recital în prima repriză cu Andorra: gol, penalty scos inteligent și un moment senzațional în fața camerei: „România, te iubesc!”