FOTBAL  »  NATIONALA  »  GERMANIA - ROMÂNIA 2-1

Panduru după Germania - România 2-1: „Mă supăr dacă nu mai văd asta! E meciul care ar trebui să schimbe fața naționalei” +44   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 octombrie 2021 23:50 / Actualizat sambata, 09 octombrie 2021 00:23

Germania - România 2-1 | Fostul internațional Basarab Panduru, 51 de ani, a remarcat prestația excelentă a tricolorilor la Hamburg și speră ca această atitudine să continue.

„Vreau să-l felicit pe Rădoi şi pe jucători. Toată lumea a fost incredibilă! Prima repriză a fost una cum rar mi-a dat să văd. Am văzut o atitudine pe care nu vreau să n-o mai văd! Mă supăr dacă nu o mai văd!

E altceva. Dacă Pușcaș joacă pentru echipă, cu cap, din primul minut până când iese, se demarcă stânga-dreapta, cu Rudiger lângă el, lăsând centrul terenului liber pentru Mihăilă și pentru mijlocași, care să-l atace direct pe Süle...

Dacă văd că ne întoarcem iar la „individual”, fiecare pentru el, să dea gol, n-am învățat nimic din meciul ăsta. Ar trebui sa ne ducă pe drumul corect, ar trebui să schimbe fața echipei naționale.

În prima repriză nu le-am dat spaţii, nu i-am lăsat pe Goretzka şi Kimmich să vină lângă careu. Rădoi i-a studiat foarte bine, totul a fost perfect în prima repriză. A început repriza a doua, după care cred că era şi normal, nu puteam să ţinem acelaşi ritm. Am făcut risipă de tot în prima repriză.

L-am văzut pe Ianis care îl face pe Kehrer să nu ştie unde e, după care îl driblează pe Rudiger şi şut cu şpiţul. A jucat pentru echipă apoi. Am pierdut poate nemeritat, chiar dacă au avut câteva ocazii mari. Nu ştiu cât de obosiţi ieşim şi cât plătim pentru efortul depus”, a spus Panduru la Telekom Sport.

Păstrăm șanse pentru baraj

România mai are de disputat 3 partide, din care, teoretic, ar putea scoate 9 puncte. Primul este cu Armenia, în Ghencea, un duel crucial în ecuația calificării! Mai întâlnim până la finalul campaniei Islanda și Liechtenstein. Simplificând calculele, dacă Germania ar câștiga toate partidele, iar „tricolorii” ar aduna 9 puncte din celelalte 3 meciuri, suntem calificați la baraj.

Calcule și scenarii în grupa României, după Islanda - Armenia și Liechtenstein - Macedonia de Nord
Grupa J

Clasamentul LIVE din grupa J:

+40 FOTO

Statisticile meciului, via sofascore.ro

Germania - România 2-1

• Au marcat: Gnabry 52, Muller 81 / I. Hagi 9
  • În minutul 5, arbitrul Cakir a dictat inițial penalty pentru nemți, după un duel între Werner și Burcă. Decizie greșită, reparată apoi cu intervenția VAR.
  • Andrei Burcă a ieșit accidentat în debutul părții secunde. Locul său a fost luat de un alt fotbalist de la CFR, Cristi Manea.
  • Rădoi a ales să folosească împotriva nemților un sistem cu 3 fundași centrali, fără niciun închizător veritabil.

România: Niță - Rațiu, Rus, Chiricheș, Burcă, Toșca - Hagi, Stanciu, Marin, Mihăilă - Pușcaș
Rezerve: Vlad, Aioani, Manea, Albu, Ivan, Cicâldău, Maxim, Bancu, Keșeru, Cordea, Mitriță, Moruțan
Selecționer: Mirel Rădoi

Germania: Ter Stegen - Hofmann, Sule, Rudiger, Kehrer - Goretzka, Kimmich - Gnabry, Reus, Sane - Werner
Rezerve: Leno, Schlotterbeck, Ginter, Havertz, Muller, Musiala, Klostermann, Neuhaus, Adeyemi, Raum, Wirtz
Selecționer: Hans Flick

Stadion: Volksparkstadion (Hamburg) / Capacitate: 57.000 locuri
Arbitru: Cüneyt Çakır / Asistenți: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toți din Turcia)