FOTBAL  »  NATIONALA  »  PORTUGALIA U20 - ROMÂNIA U20 1-1

Portugalia U20 - România U20 1-1 » „Tricolorii” au egalat pe final, cu un gol superb de la distanță

România U20/ FOTO: FRF.ro

Articol de - Publicat joi, 23 martie 2023 18:52 / Actualizat joi, 23 martie 2023 19:06

Portugalia U20 și România U20 au remizat, scor 1-1, într-un meci din turneul amical Elite League U20.

A fost primul meci din acest an pentru echipa pregătită de Daniel Pancu. România U20 va juca și împotriva Norvegiei, tot în deplasare, pe 27 martie, de la ora 19:00.

„E prea mult! Am vrut să intervin” » Hagi, mesaj fără milă: „NU SUNT ROMÂNI! Ne rugăm de ei?! Uitați-i, nici două rânduri nu mai scrieți despre ei”
CONVOCĂRI

Portugalia U20 a dominat, România U20 a egalat cu un gol superb

România a fost dominată de Portugalia, care a combinat lejer până în preajma careului lui Sava. Jucătorii lui Daniel Pancu au încercat doar prin acțiuni individuale. Ianis Stoica a avut o șansă bună, a șutat de la distanță, mingea a fost deviată și a trecut alături.

Portughezii au continuat să domine, fiind blocați în ultimul moment de apărare României. Au avut și o mare ocazie, în minutul 32, prin Carvalho. Portughezul s-a înălțat peste apărarea „tricoloră”, a ajuns la minge și a trimis cu capul în transversală, aceasta fiind cea mai mare ocazie din prima repriză.

Portugalia a deschis scorul după o oră de joc, prin Santos. El a trimis din voleu la colțul scurt, la capătul unei acțiuni colective care a făcut franjuri apărarea României. Lusitanii au continuat asaltul și au fost aproape de gol în minutul 83, când portarul Sava a avut două intervenții șa aceeași fază.

Din nimic, România a egalat, 4 minute mai târziu. Alexandru Mogoș (Poli Iași) a trimis un șut fantastic, de la peste 20 de metri. Balonul a atins ușor transversala și a intrat în plasă, fără șanse pentru portarul portughez.

FINAL » Portugalia U20 - România U20 1-1

• Au marcat: Santos 59 / Mogoș 87
  • FINAL
  • Min. 87: GOOL România. Mogoș a egalat cu un șut superb din afara careului. Balonul a lovit transversala înainte să intre în plasă
  • Min. 83: Răzvan Sava a apărat incredibil și a ținut scorul intact. Portarul de la CFR  a intervenit de două ori în aceeași fază, a doua paradă venind din cădere.
  • Min. 70: Portugalia continuă să domine meciul, deși a marcat. România nu iese din propria jumătate
  • Min. 59: Gol Portugalia. Lusitanii au deschis scorul prin Santos, care a trimis perfect din voleu după o acțiune colectivă.
  • A început repriza a doua
  • PAUZĂ
  • Min. 45: Portugalia a dominat prima repriză, a avut posesia și un joc colectiv mai legat. România a încercat să lovească pe contraatac, prin acțiuni individuale
  • Min. 32: Carvalho trimite în bară cu o lovitură de cap, în urma unui corner
  • Min. 27: Portugalia stă mai mult în jumătatea României. Lusitanii sunt periculoși în preajma porții, dar „tricolorii” se blochează bine
  • Min. 17: Ianis Stoica are prima ocazie a României. Șutul său deviat trece puțin pe lângă poartă
  • Min. 10: Portughezii domină startul de meci și au posesia, însă fără ocazii
  • Min. 1: A început meciul

Echipele de start:

Portugalia U20: 12. J. Carvalho - 2. Tomé, 3. Muller, 4. Veiga, 5. Nazinho, 7. Gomes, 8. Abreu, 9. Pereira, 11. Cabral, 19. Nogueira, 20. D. Carvalho
Rezerve: 1. Nascimento – 6. Mendonça, 10. Santos, 13. Baio, 14. Rodrigues, 15. Montóia, 16. Djaló, 17. Marques, 18. Cruz, 21. Tavares, 23. Batista
Selecționer: Bino Maçães

România U20: 1. Sava - 3. Mitran, 24. Ignat, 5. Ilie, 14. Finica - 8. Pandele, 6. Perianu, 17. Pănoiu - 11. Bani, 10. Stoica, 7. Bodișteanu
Rezerve: 12. Borbei, 23. Oncescu – 2. Amzăr, 4. Buta, 9. Cojocaru, 15. Gergely, 16. Voican, 18. Ciuciulete, 19. Lazăr, 20. Bratu, 21. Mogoș, 22. Oteliță
Selecționer: Daniel Pancu

Mesaj tranșant pentru Edi Iordănescu: „Ce reconstrucție? N-am înțeles asta niciodată”
PRIETENII LUI OVIDIU
Adio, Euro 2023! România U19, rezultat rușinos cu Norvegia la debutul în Turul de Elită
NORVEGIA U19 - ROMÂNIA U19 4-0

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”