FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII CM

Belgia și Olanda, victorii zdrobitoare în preliminariile Campionatului Mondial » Luxemburg a condus Portugalia lui Ronaldo

Olanda și Belgia au dat recital în preliminariile Campionatului Mondial. Luxemburg, al treilea stat membru Benelux, a fost aproape de un rezultat important împotriva Portugaliei, dar a cedat în final, scor 1-3.

Articol de GSP - Publicat marti, 30 martie 2021 22:34 / Actualizat miercuri, 31 martie 2021 00:12

Belgia, liderul ierarhiei coeficienților FIFA, și-a umflat mușchii în fața reprezentativei din Belarus. Cu o formulă departe de cea standard, De Bruyne, Lukaku, Mertens, Tielemans sau Castagne fiind doar rezerve, „dracii roșii” au început să marcheze în minutul 14, prin Batshuayi, și nu s-au oprit până la reușita cu numărul 8. În celălalt meci al grupei E, Țara Galilor a învins Cehia, scor 1-0.

Belgia - Belarus, 8-0: marcatorii și statisticile meciului

Olanda, la un gol de vecina Belgia

Olanda s-a încălzit mai greu în Gibraltar, dar s-a descătușat în partea secundă, când adversarii au cedat din punct de vedere fizic. Gheața a fost spartă abia în minutul 42, prin Steven Berghuis, mijlocașul lui Feyenoord.

Gibraltar - Olanda, 0-7: marcatorii și statistica meciului

Grupa G este cea mai echilibrată din preliminariile pentru Mondial. Turcia, care a remizat surprinzător acasă cu Letonia, scor 3-3, este prima, cu 7 puncte. Urmează Olanda, Muntenegru și Norvegia, toate cu câte 6 puncte.

Portugalia, emoții în Luxemburg

Portugalia a avut emoții serioase împotriva Luxemburgului. Gazdele au deschis scorul în minutul 30, prin Rodrigues, dintr-o pasă a lui Sinani, mai vechea cunoștință a celor de la CFR Cluj. Lusitanii au izbutit egalarea în prelungirile primei reprize, prin Jota, unul dintre favoriții lui Klopp la Liverpool. Cristiano Ronaldo a punctat și el imediat după pauză, iar Palhinha a stabilit rezultatul final în minutul 80. Portugalia împarte prima poziție în grupă cu Serbia, ambele cu câte 7 puncte. Luxemburg, Irlanda și Azerbaijan nu par capabile să le pună vreo problemă în lupta pentru Mondial.

Mihai Stoichiță, două vești îngrijorătoare din Armenia: „Hai să vă spun cinstit”