FOTBAL  »  NATIONALA  »  FRF

Reacția lui Răzvan Burleanu despre întâlnirea avută înainte de alegeri: "Nu e nimic ilegal! Vorbim de management electoral"

Răzvan Burleanu // FOTO: Cristi Preda
Răzvan Burleanu // FOTO: Cristi Preda

Articol de GSP - Publicat luni, 23 aprilie 2018 14:46

Gazeta Sporturilor a publicat în ediția de azi discuții de la întâlnirea secretă, cu 2 zile înainte de alegeri, în care s-a pus la cale realegerea lui  Răzvan Burleanu la FRF.

Răzvan Burleanu, președintele FRF, a reacționat dur după aceste dezvăluiri și a spus că întâlnirea a fost una de managemt electoral și că nu a organizat-o în secret.

"Primul lucru care reiese din stenograme este că nu vorbim despre nimic ilegal în procesul de organizare a alegerilor. Chiar mă bucur că Gazeta Sporturilor a lăsat în transcrierea apărută poziția mea clară că tot ceea ce facem trebuie să fie în limitele legalității.

Remarc apoi o oarecare invidie despre modul cum ne-am organizat: pragmatic, atenți la toate detaliile. Am căutat să ne organizăm cât mai bine pentru alegeri și nu văd absolut nicio problemă în acest fapt. Fiecare candidat trebuie să muncească pentru a-și maximiza șansele de victorie. Ședința nu a fost nici pe departe secretă, a fost organizată la FRF, în toiul zilei.

Sunt dezgustat de toate aceste interpretări cu iz conspiraționist. În 2014 eram oamenii serviciilor, apoi ai nu știu cărui partid sau om politic. În 2018 am organizat o ședință de management electoral chipurile «secretă» și «cinică». Toate acestea sunt explicații fantasmagorice care încercă să ascundă un adevăr extrem de simplu. Am câștigat și în 2014, și în 2018, pentru că membrii FRF nu își mai doresc să fie guvernați de vechile grupuri de interese din fotbal" a fost declarația lui Răzvan Burleanu pentru Realitatea.

Citește AICI toate episoadele publicate azi de Gazeta Sporturilor de la ședința secretă a FRF 

Citește și:
Au publicat sumele: câți bani câștigă analiștii TV din emisiunile sportive
Campionate
Au publicat sumele: câți bani câștigă analiștii TV din emisiunile sportive
Apariție rară » Fost la roș-albaștri și la Dinamo, Dennis Șerban și-a ales preferata: „Cu ea țin, normal!”. Vede două favorite clare la titlu
Superliga
Apariție rară » Fost la roș-albaștri și la Dinamo, Dennis Șerban și-a ales preferata: „Cu ea țin, normal!”. Vede două favorite clare la titlu
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Handbal
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (35)
169060557063831
Stefan Anghel  •  23 Aprilie 2018, 22:24

dle burleanu moral era sa va dati demisia cu 2-3 luni inainte de alegeri sa-iu lasati pe mutu,vochin sau altu sa organizeze alegerile....ati procedat ca mafia siciliana !

mircea1957
mircea1957  •  23 Aprilie 2018, 20:15

Individul asta nu este corect deloc. A profitat de functie ca sa faca jocurile. In orice tara civilizata, renunta la functie pe perioda campaniei ceea ce el nu a fost instare sa faca, adica sa fie civilizat. Cum sa catalogam acest trafic de influenta si abuz?

753720451412471
Andrei Ionescu  •  23 Aprilie 2018, 18:42

Individul e un pericol si pentru fotbal.Alegerea lui R.B. e o jignire pentru lumea fotbalului din Romania. Cat tupeu are acest individ strain de fotbalul de performanta? Uimitor! Are stapani care l-au impins in fata. Celor din ligile 1,2,3 care l-au votat trebuie sa le fie rusine.

Vezi toate comentariile (35)
Comentează