FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA 19 - SAN MARINO U19 7-0

România U19, pas important spre Euro 2024! Victorie zdrobitoare cu San Marino » Toate calculele

Articol de - Publicat sambata, 14 octombrie 2023 17:52 / Actualizat sambata, 14 octombrie 2023 18:16

România U19 a câștigat cu San Marino U19, scor 7-0, în grupele din primul tur de calificare la Campionatul European.

România s-a distrat cu San Marino în repriza a doua. „Tricolorii” au intrat doar cu 2-0 la pauză, goluri marcate de Todose și Banu. Spectacolul a venit în partea a doua, după schimbările lui Dulcea. 4 jucători introduși după pauză au punctat.

Compagno așteaptă testul lui Neubert și are un mesaj pentru „tricolori”: „Țara asta mi-a dat totul!”
FCSB

Primul a fost Capac, în minutul 57, apoi Iustin Răducan, fiul lui Narcis Răducan, a profitat de eroarea apărării adverse și a marcat cu un lob peste portar. Gogescu, de la FCSB, a dus scorul la 5-0 cu un șut din afara careului, mingea trecând pe sub portar. Pe tabelă și-a trecut numele și Rădulescu.

Capac a închis meciul cu golul de 7-0, șut din prima la colțul scurt, din interiorul creului.

România, la un punct de Turul de Elită

România mai are nevoie de un punct în ultima etapă, cu Cehia, pentru a merge în Turul de Elită. „Tricolorii” pot merge mai departe și în cazul unui eșec, dacă la finalul ultimei etape au un golaveraj mai bun decât Finlanda, formație cu care am remizat în prima etapă, 0-0, și care mai are de jucat cu San Marino.

În acest moment, România are un golaveraj de +7, iar Finlanda -1.

Trebuie să țintim victoria cu Cehia

„Tricolorii” nu se pot mulțumi însă doar cu un egal împotriva Cehiei, gazda grupei. În Turul de Elită, urnele care vor decide grupele vor fi stabilite în funcție de rezultatele din această fază.

Astfel, o victorie cu Cehia ne-ar garanta un loc în primele 2 urne și, implicit, adversari accesibili în drumul spre Euro 2024.

România a participat la două turnee U19, în 2011 și 2022. O va face și la Euro 2025, când va găzdui competiția.

FINAL. România U19 - San Marino U19 7-0

• Au marcat: M. Tudose 35, Banu 38, Capac 57, 90 + 3, I Răducan 68, Gogescu 75, Rădulescu 83

Echipa de start a României U19: Frânculescu - Duțu, Jalade, Tudose - Aioanei, Banu, Florea, Anișorac - Al. Pop, Al. Stan, Sali
Selecționer: Adrian Dulcea

Edi Iordănescu a fost întrebat despre indicațiile date din tribună de Mihai Stoichiță: „Mărturisesc că am auzit în două rânduri”