FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ANDORRA 4-0

VIDEO + FOTO România - Andorra 4-0 » Ne-am trezit lideri! Joaca de copii de pe Arena Națională plus egalul miraculos din Elveția ne-au propulsat în fruntea grupei

Articol de , , , , - Publicat duminica, 15 octombrie 2023 23:45 / Actualizat duminica, 15 octombrie 2023 23:58

România a reușit o seară perfectă în preliminariile EURO 2024. „Tricolorii” au câștigat cu Andorra, 4-0, și sunt liderii grupei, ajutați și de remiza neașteptată obținută de Belarus în Elveția

Calcule pentru calificarea României la EURO 2024 » Două certitudini după victoria la scor cu Andorra și șocul din Elveția - Belarus
România - Andorra 4-0

Cronică de Viorel Tudorache la România - Andorra 4-0: Joacă de copii

Susținută din tribune de 21.723 de copii, România a făcut scor cu modesta Andorra și va aborda de pe primul loc în grupă meciurile decisive din noiembrie, cu Israel și Elveția.

După ce ne-am fript joia trecută, la Budapesta, cu Belarus (0-0), meciul cu amatorii din Andorra a devenit unul de serviciu, pe care trebuia să-l câștigăm, pentru ca în noiembrie să jucăm care pe care cu Israel și Elveția.

Iar norocul ne-a surâs din nou. Cu o oră înainte să înceapă partida de pe Arena Națională, Elveția a terminat la egalitate, 3-3, cu Belarus, acasă, astfel că aveam din nou șansa să urcăm pe primul loc în grupă. Iordănescu a operat cinci modificări în echipa de start față de meciul cu Belarus.

A schimbat complet linia ofensivă. A început cu debutantul Bîrligea, în locul lui Alibec, în benzi i-a pus pe Moruțan și Florinel Coman, a renunțat la Screciu și i-a făcut loc lui Ianis Hagi.

Cu peste 21.000 de copii în tribune, care au creat o atmosferă electrizantă, ca la meciurile din curtea școlii, "tricolorii" s-au avântat în atac. Timp de 20 de minute oaspeții s-au închis bine și au ieșit cu tupeu de câteva ori. Foarte limitați însă.

"Tricolorii" au muncit mult până și-au creat prima mare ocazie la poarta lui Alvarez. Rivali în campionat, Coman și Bîrligea au colaborat perfect. Extrema de la FCSB i-a pasat în careu vârfului lui CFR Cluj, care a preluat excelent și a șutat puternic din voleu, de la 11 metri, dar mingea l-a țintit pe portar. A fost scânteia care a dat foc la poarta oaspeților.

Stanciu și Hagi au rezolvat lucrurile în România - Andorra 4-0

Emoțiile au fost risipite de execuția superbă reușită de căpitanul Nicolae Stanciu (23), din lovitură liberă, din preajma careului mare, lateral stânga, la colțul scurt, direct în vinclu. La 1-0, "tricolorii" s-au descătușat și au făcut spectacol.

Ianis Hagi a ieșit și el la rampă, cu un gol de la 16 metri (28), apoi a scos un penalty stupid.

Mijlocașul lui Alaves l-a șicanat pe Garcia, în încercarea de a se demarca în careu, dar cetățeanul din Andorra s-a enervat și i-a dat peste picioare, fără minge, ca pe maidan. Penalty clar, transformat precis de R. Marin (44). Stanciu s-a ținut de promisiune și nu s-a mai băgat să execute de la punctul cu var, după ce a ratat cu Kosovo.

Cu 3-0 la pauză și pe locul 1 în grupă, România a defilat în actul secund. Coman a făcut repede 4-0 din pasa lui Hagi (50), spre bucuria copiilor.

Suntem pe locul 1, dar calificarea se decide în noiembrie, când urmează "dubla" de foc cu Israel și Elveția. Atunci vedem dacă avem cu adevărat valoare să mergem la Euro 2024!

• min. 58: Dublă schimbare la România: intră Cicâldău și Mihăilă, au ieșit Răzvan Marin și Bîrligea
  • min. 50: GOOOL ROMÂNIA! Florinel Coman marchează după o acțiune spectaculoasă. Extrema de la FCSB a primit o minge la marginea careului, i-a pasat din prima lui Ianis, în lateral, care i-a dat-o din prima înapoi. Coman a preluat în careu, a depășit doi adversari și a șutat de la 6 metri, sub bară. E primul gol la națională pentru Coman
  • A început repriza a doua. Edi Iordănescu a făcut o schimbare la pauză: Adrian Rus i-a luat locul lui Radu Drăgușin, care rata meciul cu Israel, dacă vedea un cartonaș galben

VIDEO. Adrian Cristea și Grigore Sichitiu analizează prima repriză din România - Andorra la GSP LIVE

• Într-un meci oficial, România nu a mai avut 3-0 la pauză din 10 iunie 2019, din preliminariile EURO 2020. Atunci, „tricolorii” conduceau cu 3-0 pe Malta. Scorul final a fost 4-0.
  • Ultima dată când România a avut un asemenea avantaj la pauză a fost în amicalul cu Belarus, din 11 noiembrie 2020. „Tricolorii” au avut 4-0 la pauză, iar meciul s-a terminat 5-3.
  • min. 45: Pauză
  • min. 44: GOOOL ROMÂNIA! Răzvan Marin transformă excelent lovitura de pedeapsă
  • min. 42: Penalty pentru România! Ianis Hagi e lovit în careu de un adversar, fără mingea, iar arbitrul dictează penalty
  • min. 35: România continuă să preseze. „Tricolorii” controlează meciul și caută golul trei
+35 FOTO
  • min. 28: GOOOL România! Ianis Hagi dublează avantajul României. Mijlocașul a preluat excelent o minge la marginea careului și a șutat perfect, cu piciorul stâng. Ultimul său gol la națională a fost pe 8 octombrie 2021, în Germania - România 2-1
  • min. 24: Ianis Hagi șutează slab de la 14 metri, direct în portar
  • min. 23: GOOOL ROMÂNIA! Nicolae Stanciu deschide scorul cu o execuție spectaculoasă! Căpitanul României a executat perfect o lovitură liberă, dintr-o poziție incredibilă: 20 de metri, lateral stânga. Mingea s-a dus în vinclu, la colțul scurt, iar portarul Alvarez nu a avut nicio șansă
  • Bîrligea este al 18-lea jucător debutat de Edward Iordănescu în cele 18 jocuri pe banca „tricolorilor”
  • Răzvan Marin bifează meciul cu numărul 50 pentru națională. Este al 48-lea jucător din istoria României care atinge această cifră.
  • min. 20: După un corner, mingea a ajuns la Ianis Hagi. A reluat slab, iar mingea a fost respinsă de adversari
  • min. 14: Prima ocazie pentru România! Florinel Coman a pasat în careu, cu capul, iar Bîrligea a preluat excelent și a șutat violent, din voleu, de la 11 metri. Mingea s-a dus direct pe portarul Alvarez care a respins.
  • min. 11: Florinel Coman a centrat din banda stângă, dar mingea nu a ajuns la niciun coleg și a ieșit în afara terenului
  • min. 6: România a început tare meciul. Are posesia și caută să atace poarta adversă, dar pentru moment nu a avut nicio ocazie
  • min. 1: A început meciul. Andorra a avut lovitura de start

România - Andorra, echipele de start

• Daniel Bîrligea debutează în această seară. El va fi titular în atac, așa cum anunța Gazeta Sporturilor
  • Față de meciul cu Belarus (0-0), Iordănescu face 5 schimbări: Au intrat Sorescu, Ianis Hagi, Moruțan, Florinel Coman și Bîrligea. Au ieșit: Rațiu, Screciu, Man, Drăguș și Alibec.

România: 12. Moldovan – 23. Sorescu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 10. Stanciu – 21. Moruțan, 14. Hagi, 17. Fl. Coman – 19. Bîrligea
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 4. Rus, 5. Screciu, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Drăguș, 13. Mihăilă, 20. Man, 22. Borza
Selecționer: Edi Iordănescu (45 de ani)

Andorra: 12. Alvarez - 18. Jesus Rubio, 3. M. Vales, 5. Llovera, 15. San Nicolas - 21. M. Garcia, 6. E. Vales, 4. Rebes, 17. Cervos - 8. M.Vieira, 9. Sancez
Rezerve: 1. Gomes, 13. Pires, 2. De Pablos, 7. M. Pujol, 10. R. Fernandez, 11. I. Fernandez, 16. Gomes, 14. Alaez, 19. Viladot, 20. Pomares, 22. Vernat, 23. Rubio
Selecționer: Koldo Álvarez (53 ani)

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Kristo Tohver, Asistenți: Silver Koiv, Sten Klaasen (toți din Estonia), Arbitru VAR: Pascal Muller (Germania)

VIDEO Adrian Cristea și Grigore Sichitiu prefațează România - Andorra la GSP LIVE

UPDATE 21:15. Ovidiu Herea și Anghel Iordănescu au sosit la Arena Națională

UPDATE 21:00. Incredibil deznodământ în Elveția - Belarus

Elveția și Belarus au remizat incredibil, 3-3. Elvețienii au avut 1-0, dar oaspeții aveau 3-1 în minutul 88. Gazdele au forțat pe final și au punctat de două ori, în minutul 89 și 90.

Detalii despre Elveția - Belarus AICI

UPDATE 20:25. Au sosit jucătorii la Arena Națională

Jucătorii celor două echipe au sosit la stadion. Primul a fost autocarul Andorrei, urmat imediat de ce al României.

+20 FOTO

UPDATE 20:10 » Imagini din vestiarul naționalei

Vestiarul de la Arena Națională e pregătit pentru a-i primi pe jucătorii lui Edi Iordănescu.

VIDEO spectaculos cu pregătirea vestiarului tricolorilor înainte de România-Andorra, 21:45, în direct la Prima TV și RRA

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Duminică, 15 octombrie 2023

UPDATE 20:00. VIDEO Unii copii de la Arena Națională au spus și lucruri trăsnite la microfonul GSP: „O să-i batem de se c**ă pe ei de frică”😀

UPDATE 19:30. Au început să sosească microbuze cu copii din toată țara la Arena Națională

FRF se așteaptă la o asistență impresionantă în această seară: 21.000 de copii. Iar primii au început să sosească la Arena Națională.

Zeci de autocare au ajuns la stadion pentru a-i aduce pe micii susținători ai „tricolorilor”. Aceștia au venit din toată țara, din Timișoara, Ialomița, Giurgiu, Iași sau Hunedoara.

+20 FOTO

Cu steaguri și fulare tricolore, copii sunt încrezători într-o victorie a României, scorurile pe care mizează fiind 3-0 și 4-0.

UPDATE 19:15. Edi Iordănescu, mesaj cu 4 ore înaintea meciului România - Andorra: „Merg mai departe cu o promisiune”

Selecționerul Edi Iordănescu a transmis, cu 3 ore și 45 de minute, un mesaj pentru ce peste 20.000 de copii care vor asista din tribunele Arenei Naționale.

„Mărturisesc că și copiii mei vor fi în tribune și merg mai departe cu o promisiune, le promit că noi toți, în frunte cu băieții, vom da tot ce avem mai bun pentru a-i bucura, pentru a le oferi momente frumoase, o experiență unică, iar la final să sărbătorim împreună”, a spus Edi Iordănescu.

Vezi AICI mesajul integral al lui Edi Iordănescu

Update ora 18:02. 5 linii de transport public vor avea program prelungit

Meciul România - Andorra se va încheia aproape de miezul nopții. Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București a anunțat prelungirea programului liniilor 40, 55, 86, 104 și 335, ce au stații în proximitatea Arenei Naționale. Acestea vor circula până la ora 00:30.

De asemenea, liniile de troleibuz 86 și 90 vor avea traseul deviat. Acestea vor funcționa între terminalul „Dridu” și terminalul „Piața Rosetti”.

Linia de autobuz 143 va circula pe ruta obișnuită, între terminalul „Bucur Obor” și intersecția Bd. Pierre de Coubertin/ Str. Vatra Luminoasă, apoi pe un traseu modificat pe Str. Vatra Luminoasă, Str. Tony Bulandra, cu întoarcere în Depoul Vatra Luminoasă.

Update ora 15:30. România va juca în galben

România va juca în galben, în timp ce Andorra va juca în echipament albastru.

Update ora 15:00. Iordănescu se gândește să înceapă cu Bîrligea din primul minut

Edi Iordănescu, selecționerul României, ia în calcul să îl titularizeze pe Daniel Bîrligea (23 de ani) în centrul atacului României cu Andorra.

Din informațiile Gazetei Sporturilor, selecționerul nu e încă hotărât cu cine va juca „vârf” cu Andorra. Va alege între Alibec și Bîrligea, cu doar câteva ore înaintea partidei.

La antrenamentul de sâmbătă seară, Edi Iordănescu a testat tripleta ofensivă Moruțan - Bîrligea - Mihăilă.

Update ora 9:00. Iordănescu a anunțat lotul pentru meciul cu Andorra

Iordănescu a anunțat lotul pentru meciul cu Andorra. Racovițan nu a prins lista de 23 de jucători. Olaru s-a accidentat și nu a prins foaia, în timp ce Louis Munteanu s-a dus la lotul echipei de tineret.

Update, ora 08:29: Darius Olaru, mijlocașul de la FCSB, a acuzat probleme și nu va fi inclus în lot

Darius Olaru (25 de ani), mijlocașul celor de la FCSB, a acuzat dureri după antrenamentul oficial de sâmbătă seară și nu va fi inclus în lot pentru meciul contra Andorrei. Mai multe detalii, AICI.

Mesajul clar al lui Deian Sorescu: „Totul depinde de noi. Trebuie să intrăm și să ne facem treaba pe teren”

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”