FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII

Israel a dat lovitura în prelungiri cu Belarus, în timp ce Elveția a rezolvat meciul cu Andorra în repriza a doua. Clasamentul în grupa României

Israel înfruntă Belarus / foto: GSP

Articol de - Publicat marti, 12 septembrie 2023 23:44 / Actualizat miercuri, 13 septembrie 2023 05:13

Israelul a învins la limită Belarus, 1-0, într-un meci trăit cu sufletul la gură și de microbiștii români. Naționala lui Alon Hazan a fost ținută în șah de bieloruși mai bine de 90 de minute, dar a dat lovitura în al treilea minut al prelungirilor, dintr-un șut deviat. În aceeași grupă, Elveția s-a impus acasă cu Andorra, 3-0, iar România a doborât-o pe Kosovo, 2-0. Astfel, locul secund în grupă e ocupat măcar până în octombrie de naționala lui Edi Iordănescu.

Selecționata din „Țara Sfântă” s-a specializat în goluri marcate în prelungiri în actuala campanie. Soarta le-a surâs din nou israelienilor în partida cu Belarus, una în care Israelul nu repetase nici pe departe prestația solidă din repriza a doua de la București.

Era 0-0 în finalul confruntării de la Tel Aviv, dar cele șapte minute de prelungiri arătate de la margine parcă au prevestit golul descătușării, după o evoluție mai degreabă anostă a gazdelor. Israelul s-a năpustit în ofensivă și a „mușcat” letal în al treilea minut de extra-time, când șutul lui Gabi Kanichowsky a intrat în plasă după ce a atins și „barajul” defensiv al Belarusului.

Trei puncte mari pentru Israel, care câștigase turul cu bielorușii tot în prelungiri (2-1, după ce în minutul 85 erau conduși cu 0-1).

Ne paște suspendarea! Banner-ul care a „aruncat în aer” România - Kosovo! Oaspeții au decis să iasă de pe teren
ROMÂNIA - KOSOVO

Elveția s-a trezit abia în repriza a doua cu Andorra

În celălalt meci cu implicații pentru România, Elveția s-a chinuit mai bine de o repriză cu modesta Andorra, însă vedetele elvețienilor au rezolvat partida după pauză. Itten a deblocat tabela în minutul 49, pentru ca Xhaka și Shaqiri să încheie definitiv socotelile în ultimele 10 minute.