FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ARMENIA 1-0

Mirel Rădoi e sigur că mergem la baraj: „Pot intra și spectatorii pe teren, noi câștigăm! Îmi rup legitimația, jucătorii își aruncă ghetele și rămânem acolo!”

România a învins Armenia, scor 1-0, și este la mâna ei în cursa spre barajul Mondialului din Qatar! Selecționerul Mirel Rădoi nu concepe ratarea locului secund în grupă. +21   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 12 octombrie 2021 00:12 / Actualizat marti, 12 octombrie 2021 00:45

„Felicitările trebuie să meargă către băieți. Am făcut o primă repriză bună, știam la ce să ne așteptăm. Nimeni nu le poate reproșa absolut nimic, nimeni nu s-ar fi așteptat. Știam că vom ceda fizic în anumite zone de teren, nu puteam ține același ritm tot meciul.

România e la mâna ei! Cum terminăm grupa pe locul 2 + ce adversari putem avea în play-off-ul pentru CM 2022
PRELIMINARII CM 2022

E clar că în partea secundă era normal să riște. Cu schimările de la pauză, doi atacanți introduși, era normal. Am avut și ezitări, dar asta vine și din partea entuziasmului. Le-am cerut să conducem cu 2-0 la pauză, era esențial. Eficiența, le-am spus și înainte să vin aici, nu putem să fructifiăm măcar jumătate din ocazii.

Nu multă lume ne mai dădea șanse după meciul pierdut la Erevan. Mai avem o finală. V-am spus, dacă batem Islanda, apoi nu câștigăm în Liechtenstein, nu avem ce căuta nici măcar la baraj”, a spus Mirel Rădoi, la „Digi Sport Special”.

Rădoi, despre faza golului marcat de Mitriță în România - Armenia

„Și noi am glumit oarecum înaintea meciului când am pregătit fazele fixe. Când am văzut echipa, ne-am gândit la Mitriță ca element surpriză. Era neașteptat să îl punem pe el la 16 metri, să atace cu capul, așa că l-am ales să stea la portar și să apară cu o surpriză”, a explicat Rădoi.

Mirel Rădoi, categoric în privința calificării

Dacă depinde calificarea la baraj de meciul cu Liechtenstein și nu suntem în stare să câștigăm, jucătorii trebuie să își arunce ghetele, eu arunc legitimația de antrenor. Nu mă interesează, pot să intre și spectatorii pe teren, noi trebuie să câștigăm! Dacă pierdem, rămânem în Liechtenstein!

Ce îl așteaptă pe Mirel Rădoi la barajul pentru Campionatul Mondial

România ajunge într-o postură ideală în cursa spre baraj. Este la mâna ei înaintea meciurilor decisive, unele la îndemână, acasă cu Islanda și în deplasare cu Liechtenstein.

Dacă vom reuși să terminăm pe locul 2, atunci sigur vom disputa primul baraj pentru accesul la CM. Acolo vor fi 12 echipe: toate cele 10 formații de pe locurile 2 din preliminarii, plus cele mai bune două câștigătoare de grupă din Liga Națiunilor, care nu se vor regăsi pe primele două poziții în preliminarii. În acest moment, pe configurația actuală, aceste două formații sunt Țara Galilor și Austria.

VIDEO Mirel Rădoi, conferință de presă explozivă

CALCULE România - Armenia, barajul dinaintea barajelor » Toate scenariile + cum ar arăta un viitor traseu spre Mondial

Șase „tricolori” sunt la un galben de suspendare pentru meciul cu Islanda » George Pușcaș, lider în topul indisciplinaților