FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - GERMANIA 0-1

NOTE GSP: Analiza „tricolorilor” după România - Germania » Cine a jucat dezastruos + ce notă a luat Rădoi

Articol de - Publicat luni, 29 martie 2021 07:02 / Actualizat luni, 29 martie 2021 07:25

România a fost învinsă la limită de Germania, 0-1, însă nemții au dominat jocul mai clar decât o arată scorul.

• După rezultatele de azi din Grupa J, Armenia - Islanda 2-0 și Macedonia de Nord - Liechtenstein 5-0, „tricolorii” se clasează pe 3 înaintea ultimului joc din martie, miercuri, ora 19:00, în Armenia.

Toate detaliile despre România - Germania 0-1, AICI

Cu un Florin Niță în zi mare, naționala lui Mirel Rădoi a rezistat cu greu pe Arena Națională, profitând și de relaxarea nemților din unele momente. Portarul „tricolorilor” a avut mai multe intervenții salvatoare și a fost omul meciului, primind nota 9 din partea Gazetei Sporturilor.

La polul opus s-a aflat Mario Camora, care a fost schimbat la pauză și care a greșit decisiv la golul Germaniei. Acesta a luat nota 3!

5a primit Rădoi din partea Gazetei Sporturilor

Notele acordate de GSP după România – Germania 0-1

Florin Niță – 9

• A prins o seară magică! E omul datorită căruia n-am încasat mai mult de un gol. A intervenit salvator în 4-5 situații care păreau compromise. L-a salvat o dată și transversala, la un șut de la distanță al lui Kimmich.

Ovidiu Popescu – 5

• A încasat un galben în primul sfert de oră, ceea ce i-a mai tăiat din agresivitate și determinare până la sfârșitul partidei. O respingere neatentă către Kimmich i-a oferit mijlocașului german oportunitatea unei finalizări în forță, șut în transversală de la 25-30 m

Vlad Chiricheș – 6

• N-a mai comis erorile ridicole din partida cu Macedonia de Nord. A apărut în ofensivă în două momente la începutul jocului, o deschidere excelentă către Mihăilă și o reluare în blocaj la un corner. A suferit mult în urmărirea lui Gnabry sau în blocajul lui Sane, când i-a făcut dublaj cu Ov. Popescu

Alin Toșca – 6

• Coordonare potrivită pe ieșirile la ofsaid, mai greoi la răspunsurile defensive în fața jocului în viteză al nemților. A jucat 45 de minute stoper și alte 45 de minute fundaș stânga, după înlocuirea lui Camora. Ar fi fost probabil mai util dacă evolua de la bun început în flanc, pe zona de acțiune a lui Havertz

Mario Camora – 3

• Un dezastru! A evoluat doar prima repriză, când, simțind slăbiciunile fundașului stânga al României, nemții au înclinat tot jocul către zona lui Camora. Depășit complet de viteza oaspeților, a părut un pui de găină aruncat în cușca cu lei.

Nicolae Stanciu – 5

• Plasat departe de poarta lui Neuer, mijlocașul Slaviei Praga a apărut în prim-plan abia în ultimele secvențe ale partidei, când putea aduce egalarea. A preferat însă un dribling în plus și o finalizare ratată la colțul scurt în locul unei deschideri eficiente către Pușcaș, eliberat în gura porții. În rest, s-a pierdut în jocul epuizant de contracarare a unui adversar care a evoluat, totuși, cu frâna trasă

Răzvan Marin – 6

• Prestație decentă. Ca apa sfințită: n-a făcut nici bine, nici rău! A încercat să-și intre cât mai serios în rolul de a se interpune pe circuitul de pase al Germaniei și de a-i obliga pe nemți să nu crească viteza de joc. A încercat un șt de la distanță în prima repriză. Tot atunci i-a dat o pasă riscantă înapoi lui Niță, iar Gnabry a fost la un pas să profite de naivitatea băiatului de la Cagliari

Ianis Hagi – 4

• Lumea aștepta să iasă la rampă cu un assist, cu o lovitură liberă, cu un număr personal. Nimic din astea n-a pus pe masă. Jocul lui defensiv precar continuă să fie o povară pentru echipă.

Florin Tănase – 5

• A avut două-trei încercări de finalizare, dar nu și-a reglat deloc tirul. A jucat în spatele lui Pușcaș timp de aproape 70 de minute, apoi a trecut în banda stângă după ieșirea lui Mihăilă și introducerea lui Man. Șters, chiar dacă a căutat să-și pună în evidență mobilitatea ofensivă

Valentin Mihăilă – 6

• A început vijelios meciul, i-a propus o pasă de gol lui Keșeru, a plecat într-un sprint spre Neuer la o lansare semnată de Chiricheș, dar combustibilul s-a scurs relativ repede din genunchii fostului craiovean. Obligată mai mult să se apere și să contracareze posesia superioară a Germaniei, echipa nici nu prea i-a oferit oportunități să-și fructifice calitățile de vitezist

Claudiu Keșeru – 4

• Un șut trimis în văzduh la începutul partidei e singurul reper memorabil contra Germaniei. N-a mai marcat un gol la națională din octombrie 2019, când a înscris împotriva Insulelor Faroe. Seceta prelungită arată fie un tip teribil de ghinionist, fie un jucător care și-a pierdut busola la națională, unde încă supraviețuiește pe fondul unei concurențe minime la nivel de vârf de atac

Rezerve cu note

Andrei Burcă – 6

• Intrarea lui a echilibrat o defensivă serios clătinată de seara nefastă a lui Camora. S-a coordonat mai atent cu Chiricheș în centrul apărării

Dennis Man – 4

• Absent, parcă nici n-a fost pe teren în cele circa 25 de minute cât a evoluat după ce l-a schimbat pe Mihăilă.

George Pușcaș – 5

• Mai combativ și mai prezent decât Keșeru. A fost aproape de a deveni eroul partidei dacă ar fi marcat la ocazia din finalul meciului, când a trecut în dribling prin apărarea nemților, dar a tras exact pe direcția lui Neuer.
  • Maxim și Cicâldău au intrat spre finalul partidei și nu au fost notați de reporterul GSP.

Clasamentul grupei J

FOTO. Cele mai tari imagini din România - Germania

+45 FOTO

VIDEO Conferința selecționerului Mirel Rădoi după înfrângerea României cu Germania, 0-1

Citește mai multe știri după România - Germania:

Rădoi, enervat în două momente: „Dă-le, bă, mingea!” + „Sunt lucruri care nu se văd la TV”

Basarab Panduru, uluit de un fotbalist din România - Germania: „Rămâneau toți în spatele lui”