FOTBAL  »  NATIONALA  »  ANGLIA - ROMÂNIA

ANGLIA - ROMÂNIA 1-0. România trebuia să primească un penalty în finalul meciului » Rădoi a răbufnit: „Jucătorul nostru are o tăietură la cap!”

România ar fi trebuit să primească un penalty în finalul meciului cu Angli / foto: Guliver/Getty Images +14   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 iunie 2021 20:53 / Actualizat duminica, 06 iunie 2021 21:32

România a pierdut la limită amicalul cu Anglia, scor 0-1, într-un meci în care arbitrul portughez Tiago Martins a dictat două penalty-uri în favoarea naționalei Albionului.

Totuși, același Tiago Martins nu a văzut un penalty clar pe care „tricolorii” ar fi trebuit să-l primească la scorul de 1-0 pentru Anglia, la ultima fază a partidei, când Ivan a fost lovit clar în careul britanicilor, după o intrare asememănătoare cu cea a lui Chiricheș, la a doua lovitura de pedeapsă dictată pentru englezi.

Pe transmisiunea TV s-a putut vedea cum căpitanul Vlad Chiricheș a protestat vehement, încercând să-i explice arbitrului tocmai faptul că a fost un fault precum cel comis de el anterior.

Mirel Rădoi a criticat arbitrajul din Anglia - România

Selecțonerul Mirel Rădoi a răbufnit la final, criticându-l pe „centralul” lusitan: „Dacă dai penalty la Chiricheș, trebuia să dai penalty și la Ivan, dacă arbitrezi cu aceeași unitate aceste dueluri. Jucătorul nostru are o tăietură mare la cap. Cred că trebuie să ținem cont de aceste decizii”, a spus Rădoi, la Pro X.

ANGLIA - ROMÂNIA 1-0. Arbitrul a dictat două penalty-uri pentru englezi

România a rezistat eroic mai bine de 65 de minute în amicalul cu Anglia, dar penalty-ul comis de Tiberiu Căpușă, fundașul dreapta al Chindiei, i-a costat pe băieții lui Rădoi. Tiberiu Căpușă a fost trimis în luptă în minutul 66, la scorul de 0-0, în locul dinamovistului Sorescu.

Un singur minut mai târziu, la un atac pozițional al britanicilor, fundașul dreapta l-a incomodat pe Grealish, în careu. Arbitrul portughez Tiago Martins n-a stat pe gânduri și a arătat punctul cu var, de unde „diavolul” Rashford l-a învins fără emoții pe Niță.

Un sfert de oră mai târziu, Chiricheș l-a „copiat” pe Căpușă. Fundașul lui Sassuolo l-a faultat în careu pe Dominic Calvert-Lewin, dar penalty-ul lui Henderson a fost blocat de Florin Niță.

FOTO Imagini spectaculoase din amicalul Anglia - România

+10 FOTO

FOTO Anglia - România 1-0 » Nu ne-am făcut de râs! „Naționala” lui Rădoi, prestație onorabilă la 4 zile de la rușinea cu Georgia

Vocile Gazetei » Anglia - România, comentat live de Alin Buzărin, Marius Mărgărit și Aurelian Botezatu