FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - SUEDIA 0-2

ROMÂNIA - SUEDIA 0-2 // VIDEO EXCLUSIV Șumudică l-a masacrat pe Contra: „Nu trebuie să mai ascundem gunoiul sub preș. E la mintea cocoșului filosofia suedezilor”

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 noiembrie 2019 23:47

Marius Șumudică a tras un semnal de alarmă în ceea ce privește defensiva României înaintea meciului pierdut cu Suedia, scor 0-2, iar la finalul partidei a reacționat la GSP Live.

„Îmi pare rău de ce s-a întâmplat azi. Înaintea meciului am dat o declarație și am rămas surprins de tactica folosită. Eu am spus de la început că Suedia joacă de 40 de ani în sistemul 4-4-2. S-a întâmplat exact ce am zis eu. 

Dacă te documentezi puțin... E la mintea cocoșului filosofia suedezilor. Suedezii au câștigat mingea a doua și au jucat bine între linii. Am avut mari probleme. Eu de doi ani de când e Contra la națională spun că Bancu nu e fundaș. Bancu nu are calități din punct de vedere defensiv. Nu are agresivitate, nu are lovitură de cap. 

Mă deranjează această înfrângere, că voiam și eu să ne calificăm. Mâine mă duc la echipă și mă iau turcii la mișto. Bine, mai există varianta barajului, dar îmi doream să batem Suedia. Nedelcearu și Rus s-au băgat sub minge la primul gol, nu trebuie să mai ascundem gunoiul sub preș. Să joci cu Mogoș, un jucător debutant la națională într-un asemenea meci...”, a spus Șumudică.

„Răsad există, dar trebuie să găsim omul care să țină stropitoarea în mână. Eu nu pot asta, că sunt prea plăpând”
Marius Șumudică

Critic înaintea meciului

Înaintea partidei Șumudică a făcut o analiză tăioasă criticând deciziile lui Contra de a-i folosi în apărare pe Mogoș și Bancu. Antrenorul a fost dezamăgit și de faptul că Florinel Coman n-a intrat din primul minut. 

„Eu nu înțeleg de ce Coman nu face parte din primul 11. La noi sunt foarte puțini jucători care să scoată om din joc perpendicular pe poartă. Noi avem un astfel de jucător ca Panduru în persoanele lui Coman și Mitriță. Cred că Florinel Coman nu trebuia să lipsească. Mitriță putea juca în dreapta în sistemul 4-2-3-1. Așa ești mult mai echilibrat”, spunea Șumudică înaintea meciului. (Detalii AICI)

Imnul României cântat de 45.000 de oameni înaintea meciului cu Suedia

Vezi și:

ROMÂNIA - SUEDIA // Șumudică, analiză tăioasă înaintea meciului » Critică deciziile lui Contra: „El nu trebuia să lipsească din echipă”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League”
Superliga
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League”
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Stiri extrasport
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
Handbal
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini
Stiri extrasport
Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini
ULTIMA ORĂ O companie low-cost anulează aproape toate zborurile de pe Aeroportul Otopeni
Profit.ro
ULTIMA ORĂ O companie low-cost anulează aproape toate zborurile de pe Aeroportul Otopeni
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini


Comentarii (53)
578392909577690
Toby Jrt  •  16 Noiembrie 2019, 01:06

Contra...acest “Viorica Dancila” al fotbalului romanesc!

neneafane
neneafane  •  16 Noiembrie 2019, 01:06

România a jucat atât de prost încât Hagi și Coman n-au arătat chiar așa de rău.

1472465589475328
Leo Sima  •  16 Noiembrie 2019, 00:30

Unde sunt jucatorii scosi de academia lui Hagi pe care toata lumea il lauda? VARZA CU CARNATI TOTI, VALOARE ZERO

Vezi toate comentariile (53)
Comentează