FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

O nouă umilință pentru România » Naționala U16 a fost învinsă acasă de Arabia Saudită!

România U16/ foto: FRF

Articol de GSP - Publicat joi, 05 mai 2022 22:38 / Actualizat joi, 05 mai 2022 23:15

România U16 a pierdut cu Arabia Saudită U16, scor 1-2, întru-un meci amical disputat la Mogoșoaia, din cadrul Turneului celor 6 Națiuni.

Potrivit frf.ro, partida amicală dintre cele nouă naționale de juniori a beneficiat de VAR, fiind aleasă de CCA pentru ultima etapă de pregătire a arbitrilor.

Răzvan Zăvăleanu, reacție după ședința de la Dinamo: „Ei sunt cu banii la zi, haideți să vă zic cum stă treaba”
DINAMO

România U16, învinsă de Arabia Saudită

România U16 a deschis rapid scorul, în minutul doi, prin atacantul Andrei Dima. El a scăpat singur cu portarul saudit, apoi a trimis simplu la colțul scurt, la firul ierbii.

Arabia Saudită a egalat în minutul 69, prin atacantul Alshamrani. Oaspeții au marcat golul decisiv în ultimul minut al prelungirilor (90+4), prin Alyuhaybi. În cazul în care meciul s-ar fi terminat la egalitate, s-ar fi executat lovituri de departajare.

Lotul convocat de Ion Marin

Portari: Adrian Mușat (Academica Clinceni), Codruț Sandu (CSA Steaua), Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923 SA)

Fundași: Hussein Shehait, Alex Brumă (ambii CSA Steaua), Rareș Fătu (Parma/Italia), Tommaso Nistor (SPAL/Italia), Bogdan Bacalu (Aerostar Bacău), Luca Ciobanu, Răzvan Tamași (ambii FCSB), David Dănăilă (Concordia Chiajna)

Mijlocași: Daniel Mereanu, Andrei Dima, Ianis Oprișan (toți Academica Clinceni), Paul Ciupei (CFR Cluj), Luca Szimionas (Ripensia Timișoara), Darius Paraschiv (Politehnica Iași), Mario Durdun, Marius Miruță, Alex Bărbuț (toți FCSB), Patrick Paleacu (Politehnica Timișoara), Gabriel Gheorghe (ACS Juniorul), Ianis Târbă (FC Barcelona/Spania)

Atacanți: Sebastian Racz (FC Brașov), Ioan Vermeșan (Ripensia Timișoara), Vlad Oargă (Viitorul Cluj)