FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U17

România U17, învinsă în primul meci de la Syrenka Cup » Enes Sali a marcat pentru „tricolori” + Cum a arătat echipa

Norvegia U17 - România U17 / Sursă foto: frf.ro

Articol de GSP - Publicat vineri, 23 septembrie 2022 21:17 / Actualizat vineri, 23 septembrie 2022 21:31

Naționala U17 a României, antrenată de Ion Marin, a fost învinsă, vineri, în primul meci de la Syrenka Cup, o competiție amicală desfășurată în Polonia.

„Tricolorii” au început slab meciul, primind gol încă din minutul 3. Până la pauză, selecționata noastră a egalat, grație penalty-ului transformat de Enes Sali, puștiul de 16 ani de la Farul Constanța, cel care a debutat anul trecut în naționala mare, transmite frf.ro.

România U17, învinsă de Norvegia în primul meci de la Syrenka Cup

Formația scandinavă a obținut victoria după un gol marcat în minutul 90. România U17 joacă următorul meci duminică, 25 septembrie, împotriva selecționatei similare a Cehiei.

România U17: 1. Ungureanu (12. Munteanu ‘46) – 2. Miruță, 6. Nistor, 5. Fătu, 3. Călugăr – 8. Szimionaș – 11. Băsceanu (14. Păcuraru ‘46), 10. Gheorghe, 7. Sali – 19. Cocoș (17. Dima ‘46), 9. Vermeșan (cpt.) (18. Tarbă ‘77)

Lotul României U17

• Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Rafael Munteanu (Farul Constanța)
  • Fundași: Alin Chinteș, Răzvan Călugăr  (ambii Universitatea Cluj), Eduard Chihaia (Farul Constanța), Rareș Fătu (Parma / Italia), Tommaso Nistor (SPAL / Italia), Andrei Racu (Atalanta / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Robert Lepădătescu (Universitatea Craiova)
  • Mijlocași: Gabriel Gheorghe, Matei Mereanu ( ambii FC Rapid 1923), Marius Miruță (FCSB), David Păcuraru, Luca Băsceanu, Enes Sali (toți Farul Constanța), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania)
  • Atacanți: Alin Cocoș (Farul Constanța), Andrei Dima (FC Rapid 1923), Vlad Oargă (ACS Viitorul Cluj), Ioan Vermeșan (Ripensia Timișoara)

România U17 se pregătește de startul preliminariilor

În luna octombrie, generația de jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2006 va lua startul în prima etapă a calificărilor pentru Campionatul European U17 2023 din Ungaria. România face parte din grupa 6, alături de Belgia, Danemarca și Estonia, și va fi gazda meciurilor de calificare din această etapă. Se califică mai departe la turul de elită primele 2 clasate din fiecare grupă, alături de cele mai bune 4 echipe clasate pe poziția a 3-a.

VIDEO Paul Codrea despre situația de la echipa națională: „Alibec confirmă doar în România, Pușcaș n-a convins până acum”

Pierdere importantă pentru naționala U21, Rădoi tremură și el! Jovan Markovic s-a „rupt” în amicalul României U21 cu Spania U21

FOTO Egala Letoniei » România U19 a început prost calificările pentru Turul de Elită, la primul meci cu Alexandru Pelici

Lojă de lux la România U21 - Spania U21 » Petrescu și Neluțu Sabău, pe Cluj Arena