FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U18 - NORVEGIA U18

„Naționala” lui „Săpăligă” a ajuns la al optulea meci consecutiv fără victorie » Remiză cu Norvegia

România U18, sursa: FRF

Articol de - Publicat duminica, 24 martie 2024 20:12 / Actualizat duminica, 24 martie 2024 20:46

România U18, pregătită de Ion Marin (68 de ani), a remizat cu Norvegia U18, scor 2-2, în cel de-al doilea meci amical din stagiul de pregătire care se desfășoară la Marbella, în Spania.

În celălalt meci, „tricolorii” pierduseră în fața Suediei, scor 0-1. De altfel, ultima victorie obținută de naționala U18 a venit pe 9 septembrie 2023, 2-0 cu Moldova. De atunci, a urmat o serie de 8 meciuri consecutive fără victorie, dintre care 6 eșecuri.

Momente scandaloase în tribune la meciul dintri sârbi și ruși. Ultrașii au aprins torțe în formă de „Z”, simbolul războiului din Ucraina
ALIANȚĂ

România U18 a egalat pe final în confruntarea cu Norvegia

În perioada 17-24 martie, naționala U18 a României, pregătită de selecționerul Ion Marin, a efectuat un stagiu de pregătire la Marbella (Spania), conform FRF.

„Tricolorii” mici au deschis scorul în minutul 20, prin Luca Szimionas, mijlocașul Veronei U19. Norvegienii nu au acuzat șocul primirii golului și au restabilit egalitatea chiar înainte de pauză, în minutul 45, prin Anders Borset (18 ani).

România a mai primit o lovitură în minutul 70. Fredrik Pau Vilaseca Ardraa (17 ani) a marcat golul 2 pentru norvegieni, însă „tricolorii” au reușit să egaleze pe final. Emanuel Marincau (17 ani) a stabilit scorul final, 2-2, în cel de-al doilea meci al stagiului de pregătire din Spania.

Alexandru Irimia (17 ani), mijlocașul lui Dinamo, a fost convocat și titularizat în premieră de Ion Marin. Steaua a avut de departe cei mai mulți jucători convocați pentru această acțiune, 4. Este vorba despre Hussein Shehait (titular în meciul cu Norvegia), Matei David, Răzvan Florea și Matei Marin.

Primul 11 trimis în teren de Ion Marin: Codruț Sandu - Hussein Shehait, David Alexe, Darius Fălcușan, Emanuel Marincau - Alexandru Irimia, Robert Lăpădătescu, David Păcuraru, Luca Szimionas - Erik Pop, Vlad Danciuțiu

Meciurile cu Suedia și Norvegia au fost primele din 2024 pentru România U18. Ultimul succes a venit pe 9 septembrie 2023, într-un amical cu Moldova.

Lotul României U18 convocat de selecționerul Ion Marin:

Portari: Codruț Sandu (ACS LPS HD Clinceni), Mate Simon (AFK Csikszereda)

Fundași: David Alexe (FCSB), Ionuț Cercel (Farul Constanța), Matei Marin (CSA Steaua), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Emanuel Marincău (FSV Mainz 05 / Germania), Hussein Shehait (CSA Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj)

Mijlocași: David Păcuraru (Farul Constanța), Rareș Maeschi (ACS Sport Team București), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), David Matei (CSA Steaua), Răzvan Florea (CSA Steaua), Octavian Cepoi (FC Rapid 1923), Alexandru Irimia (SC Dinamo 1948), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania)

Atacanți: Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia), Erik Pop (Karlsruher SC / Germania), Vlad Dănciuțiu (US Sassuolo / Italia)

Ce au scris maghiarii, când au aflat că Hațegan va conduce meciul Ungaria - Kosovo