FOTBAL  »  NATIONALA  »  TUR DE ELITĂ U19

ROMÂNIA U19 - AZERBAIJAN U19 4-0 // „Tricolorii” termină pe locul 2 Turul de Elită. Valentin Mihăilă și Alexandru Tîrlea, mijlocașul de la Real Madrid, au făcut spectacol astăzi

Articol de GSP - Publicat marti, 26 martie 2019 17:36

România U19 a trecut de reprezentativa similată din Azerbaijan, scor 4-0, în ultimul meci al turului de elită. „Tricolorii” au terminat pe locul 2 în grupă și au ratat calificarea la Campionatul European.

Valentin Mihăilă (19 ani) a fost omul care a deschis calea victoriei de palmares obținută astăzi contra celui mai slab adversar din grupă, Azerbaijan. Mijlocașul celor de la CS U Craiova a reușit o „dublă” în minutele 7 și 20. Andrei Rus, fundașul împrumutat de CS Afumați la Gloria Buzău în această iarnă, a punctat și el în minutul 29.

Scorul final a fost stabilit în al treilea minut de prelungire al partidei de Alexandru Tîrlea (19 ani), mijlocaș aflat sub contract cu Real Madrid.

Irlanda U19 a trecut astăzi și de Rusia U19, scor 2-0, și se califică la turneul european final cu maxim de puncte și un golaveraj excelent, 10-1.

Echipa de start a României: Târnovanu - A. Rus, Screciu, Manolache, S. Șerban - M. Șerban, D. Toma - Horsia, Sefer, Mihăilă - Banyoi

Lotul convocat pentru Turul de Elită

Portari: Ștefan Târnovanu (Sportul Snagov), Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), David Duțu (SC Popești-Leordeni)

Fundași: Andrei Rus (SCM Gloria Buzău), Alexandru Ţîrlea (Real Madrid), Vladimir Screciu (RC Genk), Marius Leca (FC Viitorul), Antonio Manolache (ACS Poli Timișoara), Marco Ehmann (ASSCS Farul Constanța), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Rareș Ispas (CFR Cluj)

Mijlocași: Marian Șerban (CS Mioveni), Daniel Toma (ASSCS Farul Constanța), Radu Chiriac (AFC Astra), Raoul Baicu (U Craiova 1948 CS SA), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Antonio Sefer (Fotbal Club Rapid), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 CS SA), Ovidiu Horşia (Academica Clinceni)

Atacanți: Andrei Banyoi (Șoimii Lipova), Leonardo Mitruscsak (Plimob Sighetu Marmației)

Vezi și:

Victoria care n-a mai contat: România U17 a învins Turcia, dar „tricolorii” au ratat calificarea la Euro

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping