FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISRAEL U19 - ROMÂNIA U19 1-3

România U19 și-a luat revanșa cu Israel » Vedeta lui Hagi și atacantul Rapidului, printre marcatori

Articol de - Publicat marti, 12 septembrie 2023 13:28 / Actualizat marti, 12 septembrie 2023 14:21

România U19 și-a luat revanșa în fața „naționalei” similare a Israelului. Echipa lui Adrian Dulcea a câștigat amicalul disputat astăzi la Shefayim, 3-1.

După 1-2 în meciul jucat pe 10 septembrie, România U19 a câștigat azi al doilea amical cu Israel U19, 3-1, în ultima zi a cantonamentului din Israel.

Unde a ajuns să antreneze Eugen Trică! „Nu a fost ușor să-l conving, dar este prietenul meu”
NUMIRE

România U19, victorie în amicalul cu Israel U19

Gazdele au deschis scorul în minutul 32, prin Porat Ayash. Acesta a marcat cu o execuție superbă: șut în vinclu, de la 16 metri.

Scorul la pauză a fost egal, după ce Enes Sali a punctat în minutul 44. Puștiul-minune al Farului a preluat o minge de la 40 de metri, a înaintat spre poarta adversă și după un un-doi cu Alexandru Stan a rămas singur cu portarul, marcând cu un șut de la 15 metri.

După pauză, în minutul 66, Alexandru Stan a făcut 2-1, care a profitat de o gafă a israelienilor. Portarul gazdelor s-a ciocnit de un coleg la marginea careului, iar atacantul Rapidului a recuperat mingea și a trimis-o de la 16 metri în poarta goală.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90 de Codrin Cărăușu, mijlocașul de la FC Botoșani. Acesta a punctat cu capul, din 5 metri, după ce portarul Israelului a scăpat mingea.

Echipe de start în Israel U19 - România U19 1-3

România U19: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 22. Jalade (21. Vînău, 76′), 13. Duțu (4. Tudose 46’), 3. Anișorac (5. Bădescu, 66′) – 14. Stancovici (18. Manolache, 58′), 15. Gogescu (6. Cibi 46’), 10. Dulcea (8. Banu 58’) – 20. Vlăsceanu (7. Rădulescu 59’), 9. Stan (17. Spătaru 76′), 16. Sali (11. Cărăușu, 66′)
Rezerve neutilizate: 12. Frânculescu – 19. Rotund
Selecționer: Adrian Dulcea

Israel U19: Benyamini - Turgeman, Ayash, Yabalo, Gelbard, Isat, Kasa, Lemkin, Masharaki, Dahan, Hazan
Rezerve: Melika, Boaroun, Arush, R.Levi, Stoinov, Y.Levi, Farci, Oli, Azu, Sahb, Simon
Selecționer: Ofir Haim

Lotul României U19

• Portari: Adrian Frânculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași)
  • Fundași: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), Robert Jalade (Sevilla FC / Spania), Matteo Duțu (Lazio / Italia), Robert Bădescu (FC Rapid 1923), Ionuț Anișorac (Chindia Târgoviște)
  • Mijlocași: George Gogescu (FCSB), Fabiano Cibi (CSC Dumbrăvița), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Eric Vînău (CSC 1599 Șelimbăr), Luca Banu (Farul Constanța), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Dan Spătaru (Kids Tâmpa Brașov), Luca Manolache (Chindia Târgoviște), Laurențiu Vlăsceanu (Unirea Slobozia), Enes Sali (Farul Constanța), Codrin Cărăușu (FC Botoșani), Mihnea Rădulescu (ACS Petrolul 52)
  • Atacanți: Alexandru Stan (FC Rapid 1923), Raul Rotund (CSC 1599 Șelimbăr)

România U19 va juca între 11 și 17 octombrie în prima etapă calificărilor pentru EURO 2024, în Cehia „Tricolorii” sunt în grupă cu Cehia, Finlanda și San Marino. Primele două clasate și cea mai bună echipă de pe locul 3 merg la Turul de Elită. Euro 2024 are loc în Irlanda de Nord.

Impresarul „tricolorului” criticat de Viorel Moldovan iese la atac: „Să preia el naționala, dacă vrea să-l bage pe Rus!”

3 jucători lăsați de Iordănescu în afara lotului » Cine vede din tribune meciul România - Kosovo

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga