FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - OLANDA U21 1-1

VIDEO Ce le-a spus Mutu jucătorilor imediat după România U21 - Olanda U21: „Aveți, bă, încredere în voi!” » Marin, discurs emoționant înainte de meci

Articol de GSP - Publicat joi, 25 martie 2021 10:16 / Actualizat joi, 25 martie 2021 10:48

România U21 a început bine Campionatul European de Tineret și a remizat cu Olanda U21, una dintre favoritele competiției, scor 1-1.

La finalul partidei, Adrian Mutu i-a strâns pe jucători și pe cei din staff într-un cerc și le-a ținut un discurs „la cald”, în care i-a felicitat pentru joc și pentru rezultat.

„Cum v-am spus, vedeți că Olanda e o echipă care se bate la titlu, ca și noi. Am jucat de la egal la egal, ba mai mult, era să-i batem. De aia vă spun «Aveți, bă, încredere în voi! Puteți mult mai mult!». Ăsta e doar un început, o să vedeți. Jucați cu încredere de acum încolo! Promiteți? Hai, România!”, a spus Mutu după meci.

VIDEO Discursurile lui Marius Marin și Adrian Mutu

Marius Marin, discurs la începutul meciului

Marius Marin, cel care a fost căpitanul României U21 la această partidă, a ținut și el un discurs emoționant în vestiar, înainte de meci, așa cum o făcea Ionuț Radu la precedenta ediție a Campionatului European.

„Astăzi începe drumul nostru! Vreau să văd câini pe teren, câini! Vreau să facem presing din primul minut până în minutul 90! Avem 90 de minute. Băieți, gândiți-vă că e primul și ultimul meci al vostru! Poate să schimbe viața tuturor! Gândiți-vă doar la chestia asta. O țară întreagă se uită la noi și e alături de noi.”, a spus Marius Marin.

Euro U21, clasamentul grupei A:

Programul României la Campionatul European U21:

• 27 martie 2021: Ungaria - ROMÂNIA (19:00)
  • 30 martie 2021: Germania - ROMÂNIA (19:00)

FOTO. Imagini tari din România U21 - Olanda U21

+8 FOTO

VIDEO Adrian Mutu: „Poate meritam mai mult!”

Citește mai multe știri despre România U21:

Mutu, decisiv la supergolul marcat de Ciobanu! Ce a făcut selecționerul înainte de reușită

FRF pune presiune pe Mutu și jucători: „Putem mai mult! Ne gândim doar la victorie cu Ungaria U21”