FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - GERMANIA U21

România U21 joacă azi pentru „sferturi” la Euro » Dublă motivație cu Germania U21: umilință în 2014, coșmar în 2019

Articol de - Publicat marti, 30 martie 2021 10:03 / Actualizat marti, 30 martie 2021 11:18

România U21 va juca diseară cu Germania U21 cu dublă motivație: prima - pentru a răzbuna „bariera” pusă de nemți pentru finala ultimului European, iar a doua - pentru o umilință din 2014, într-un meci fără miză pentru ambele formații.

• România U21 - Germania U21, meci din ultima rundă a grupelor de la Campionatul European de tineret, se joacă azi, de la ora 19:00, liveTEXT și video pe GSP.ro și în direct la TVR1.
  • Este confruntarea decisivă în vederea calificării în „sferturi”, ultima din grupa A pentru „tricolorii” mici, clasați înaintea partidei pe locul doi (4 puncte), la egalitate cu ocupanta primei poziții, adversara de astăzi
  • Programul integral de la Campionatul European de tineret
  • Jurnalistul Vlad Nedelea și fotoreporterul Raed Krishan sunt în cantonamentul naționalei U21 din Ungaria și transmit de la fața locului toate detaliile despre Euro 2021

Pentru România U21 meciul contra Germaniei nu e important doar pentru calificarea în sferturile de finală ale Europeanului, el reprezintă și ocazia unei duble revanșe.

Prima cauzată de eliminarea din semifinale de la ultimul turneu final, cel din Italia, când nemții s-au impus cu 4-2, deși la un moment dat reușiserăm să trecem în avantaj pe tabelă. Dar și din cauza unui rezultat din urmă cu 7 ani, din grupa de calificare la EURO 2015, când am pierdut la Magdeburg, atenție!, 0-8. Asta deși în tur fusese 2-2.

Cu Viorel Moldovan pe bancă și în teren cu fotbaliști precum George PușcașFlorin Tănase, Gabi Iancu, Alexandru Crețu, Dragoș Nedelcu sau Steliano Filip, „tricolorii” au primit gol după doar 22 de secunde. În doar un sfert de oră se făcea 3-0, iar până la pauză 4-0. Nici în a doua repriză nemții nu s-au calmat și au mai marcat încă o dată pe-atât, 8-0 final.

FOTO. Imagini de la Germania U21 - România U21 8-0

+4 FOTO

Am terminat acea grupă pe locul 2, în afara calificării, cu 19 goluri încasate, 10 dintre ele doar cu Germania

Echipa României U21 de atunci: Brănescu – Bălașa, Țîru, Boldor, St. Filip – Nedelcu, Iancu (Buziuc 55), Al. Crețu – Bumba (Popadiuc 67), Pușcaș, Fl. Tănase (Rotariu 24)

Germania: Horn – Da Costa, Knoche, D. Heintz, Gunter (N.Schulz 46) – Emre Can, A. Younes (Stark 46), Leitner – J. Hofmann, P. Hoffman, Malli (Klaus 67)

Germania U21 - România U21: echipele probabile

GERMANIA U21: 12. Dahmen - 2. Vagnoman, 5. Pieper, 4. Scholtterbeck, 3. Daum - 6. Dorsch, 8. Maier - 21. Baku, 9. Burkadt, 11. Berisha - 10. Nmecha
REZERVE: Schubert, Grill, Ambrosius, Ozcan, Janelt, Klimowicz, Kruger, Leitsch, Moukoko, Jakobs, Stach, Thiaw
SELECȚIONER: Stefan Kuntz

ROMÂNIA U21: 1. A. Vlad - 16. Haruț, 13. Ciobotariu, 4. Pașcanu, 2. Boboc - 18. Itu, 6. Dulca, 11. A. Ciobanu - 17. Oct. Popescu, 21. Ad. Petre, 20. Mățan
REZERVE: Aioani, Eșanu, Chindriș, Drăgușin, Vlădoiu, Opruț, Oaidă, Cîmpanu, Olaru, Moruțan
SELECŢIONER: Adrian Mutu

VIDEO România U21, meci decisiv la EURO! Totul despre duelul cu Germania U21

Citește mai multe știri despre România U21:

Un membru al Generației de Aur taie din elanul României U21: „Competiție supraevaluată! Ne-am entuziasmat foarte mult”

Dezbaterea zilei, 30 martie » Rezultatele naționalei U21 sunt clădite pe regula impusă de FRF?