FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - MEXIC U21

FOFO „Tricolorii” lui Bratu, învinși de Mexic U21, într-un amical extrem de tensionat! Încăierare generală provocată de Ianis Stoica

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 octombrie 2021 22:57 / Actualizat sambata, 09 octombrie 2021 23:27

România U21, selecționata pregătită de Florin Bratu, a pierdut meciul amical cu Mexic U21, scor 1-3.

„Tricolorii” au început bine al doilea meci al stagiului de pregătire din Spania. Moralul era bun, după victoria contra Suediei U20, scor 1-0.

Petrila și-a depășit cu lejeritate un adversar în minutul 4 și a încercat o execuție în stilul lui Del Piero, la colțul lung. A ratat însă ținta. Dragoș Albu și Miculescu au încercat și ei poarta cu execuții din afara careului, înainte ca mexicanii să iasă la rampă.

Jordan Carrillo, mijlocaș de 19 ani de la Santos Laguna, a executat înșelător o lovitură liberă din lateral. Mingea a prins gazonul, a fost atinsă și de un coechipier și a intrat în poarta lui Mihai Popa. Era minutul 29.

Defensiva „tricoloră” a mai fost păcălită o dată în prima parte, tot de o schemă lucrată a mexicanilor. Carrillo a centrat din corner, Guzman a atacat la prima bară și a deviat pe spate, pentru căpitanul Juarez

România U21, eșec în amicalul cu Mexic U21

Repriza secundă a început la fel de prost. „Centralul” partidei s-a păcălit și a dictat penalty pentru un presupus fault al lui Dican. Martinez a făcut 3-0, într-un meci tensionat, cu multe intrări la limita regulamentului. Reușita de onoare a elevilor lui Bratu a venit în minutul 81, când Juarez a deviat în propria poartă o centrare a lui Valentin Țicu.

Finalul s-a lăsat cu o încăierare generală, provocată de Ianis Stoica. Jucătorii s-au îmbrâncit serios, fiind nevoie și de intervenția lui Bratu pentru a calma spiritele.

România U21 - Mexic U21 » 1-3

• Au marcat: Juarez 81 (autogol) / J. Carrillo 29, Juarez 41, L. Martinez 48

S-a terminat partida!
min. 85: Ducan are o dublă paradă, la două șuturi trimise de mexicani din preajma careului de 6 metri.
min. 81, gol România: Juarez deviază mingea în propria poartă, la finalul unei acțiuni care a purtat semnătura lui Valentin Țicu.
min. 48, gol Mexic: Dican respinge mingea din fața unui adversar, dar „centralul” dictează greșit penalty. Martinez trage pe centrul porții și marchează.
A început repriza secundă!

+1 FOTO

S-a terminat prima repriză.
min. 41, gol Mexic: O nouă schemă excelentă. Carillo centrează din corner la colțul scurt, Guzman deviază pe spate, iar căpitanul Juarez înscrie din apropiere.
min. 29, gol Mexic: Jordan Carrillo, mijlocașul celor de la Santos Laguna, înscrie dintr-o lovitură liberă, din lateral. Mingea trimisă înșelător, cu gazonul, l-a păcălit pe Mihai Popa.
min. 26: Markovic vede cartonașul galben. Atacantul celor de la CS Universitatea Craiova a provocat un adevărat meleu. Lucrurile s-au încins, dar nu au degenerat.
min. 24: Miculescu sparge defensiva adversară și șutează din afara careului, după o cursă de 30 de metri. Mingea se scurge pe lângă stâlpul din stânga al porții lui Ochoa.
min. 16: Dragoș Albu, mijlocașul lui FCU Craiova, își încearcă norocul de la mare distanță. Nu cadrează însă execuția.
min. 4: Petrila își depășește adversarul direct, scapă singur cu portarul, într-un unghi închis. Încearcă o execuție fină, cu efect, la colțul lung, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

România U21 - Mexic U21 » Echipa aleasă de Florin Bratu

România U21: 12. M. Popa – 20. Al. Țîrlea, 6. Screciu (C), 14. Dican, 3. Țicu – 8. Dr. Albu, 17. D. Toma – 18. Miculescu, 21. Pitu, 15. Petrila – 9. Markovic
Rezerve: 1. Ducan, 23. Târnovanu, 2. Georgescu, 4. Racovițan, 5. M. Șerban, 7. Baiaram, 10. Cîmpanu, 11. Ișfan, 13. Sefer, 16. M. Corbu, 19. I. Stoica, 22. Farcaș, 24. Isac, 25. Ispas
Selecționer: Florin Bratu

Mexic U21: 12. D. Ochoa – 2. J. Rivas, 3. Guzman, 4. R. Juarez (Cpt), 14. Sepulveda – 6. Games – 8. Galdames, 16. A. Garcia, 10. Carilo, 7. O. Herrera – 9. L. Martinez
Rezerve: 1. Holguin, 5. J. Rodriguez, 11. Arce, 13. Lara, 15. Munoz, 17. Ayon, 18. S. Rodriguez, 19. Medina, 20. A. Zapata
Selecționer: Raul Chabrand

România U21 se pregătește de Euro 2023

Reprezentativa U21 a României este calificată din postura de gazdă la Campionatul European din 2023. Va fi al treilea turneu final consecutiv. Selecționerul Florin Bratu construiește lotul cu o serie de meciuri amicale.

Lotul României U21 pentru „amicalul” cu Mexic U21

• PORTARI: Mihai Popa (FC Voluntari), Ștefan Târnovanu (FCSB), Răzvan Ducan (CS Mioveni);
  • FUNDAȘI: Alexandru Georgescu (Farul Constanța), Alexandru Țîrlea (Deportivo Alaves B/Spania), Bogdan Racovițan (FC Botoșani), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Rareș Ispas (Sepsi OSK), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52);
  • MIJLOCAȘI: Damian Isac (UTA), Daniel Toma (CS Mioveni), Marius Corbu (Academia Pușkaș/Ungaria), Victor Dican (Universitatea Cluj), Dragoș Albu (U Craiova 1948 SA), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Antonio Sefer (FC Rapid 1923), David Miculescu (UTA Arad), Alexandru Ișfan (FC Argeș), Alexi Pitu (Farul Constanța), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Ricardo Farcaș (Siena/Italia), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova);
  • ATACANȚI: Ianis Stoica (FCSB), Jovan Marković (Universitatea Craiova).

România U21, victorie în meciul amical cu Suedia U20

Cu Ianis Stoica, Baiaram sau Cîmpanu printre titulari, România a dominat cu destul de multă autoritate prima repriză a amicalului cu Suedia U20. Mereu primii la minge și mult mai combinativi, „tricolorii” au fost întrebuințați doar rareori în partida de joi seara.

România U21 a deschis scorul în minutul 22, prin George Câmpanu, fotbalistul Universității Craiova. Acesta a găsit o finalizare superbă - șut cu stângul în vinclu - după un atac prelungit al naționalei noastre.

România a câștigat un fotbalist în Germania! » La un pas de retragere, voia să joace pentru Ungaria

Ianis Hagi, elogiat de un rival după golul de la Hamburg: „Face exact ce ne obișnuise tatăl său!”