FOTBAL  »  NATIONALA  »  SERBIA - ROMÂNIA, LUNI, 21:45, PRO TV, GSP.RO

Serbia - România // Corespondență GSP din Belgrad » Dialog inedit la casa de bilete: "Majoritatea românilor de aici țin cu Serbia. Eu fac excepție"

Foto: Raed Krishan
Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 09 septembrie 2018 21:02

Reporterul GSP trimis la Belgrad a intrat în dialog cu un român născut în Serbia care își cumpăra bilete pentru partida de mâine cu naționala României din Liga Națiunilor. 

"Numele meu e Alexandru Bălan și sunt român autohton din Serbia. Nu sunt venit de nicăieri. Noi românii suntem aici în Banatul Sârbesc de mii de ani. Ca mine nu mai întâlniți români. Mai avem români aici, dar majoritatea țin cu Serbia. Ei consideră că Serbia e țara lor mamă. Eu am sânge de român și suflet de român, chiar dacă m-am născut aici. Am soție româncă, trei copii români.

Am venit îmbrăcat în tricoul lui Iulian Apostol din 2009, când am pierdut cu 5-0 în fața sârbilor. A fost un eșec de toată jena. Am auzit atunci că Mutu și Chivu au lăsat meciul. Nu e frumos. Pe noi ne doare. Vrem răzbunare mâine și să bată România. Mâine batem cu 2-1. Avem echipă tare, jucători de valoare.

Am fost și la meciul dintre Partizan și Steaua. Suporterii pot veni lejer la meci pentru că sârbii ne consideră prieteni. Am un mesaj și pentru domnul Burleanu: să asculte de domnul Hagi și să nu bage străini la națională", a declarat românul, înainte să intre în arenă pentru a asista la antrenamentul oficial al "tricolorilor". 

 
Român despre meciul cu Serbia

VIDEO Un român din Serbia surprinde înaintea meciului naționalei: "Majoritatea românilor de aici țin cu Serbia" Corespondență GSP din Belgrad --->>>> http://bit.ly/2QbvdQd

Publicată de Gazeta Sporturilor pe Duminică, 9 Septembrie 2018

CONTEXT: În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!

Citește și: Serbia - România // Corespondență GSP din Belgrad » Contra i-a răspuns în premieră lui Cornel Dinu după atac: "A revenit negativismul"

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (6)
samertx
samertx  •  09 Septembrie 2018, 21:58

Bravo Nedelea. Nemaipomenit articol, mulțumesc.

adicn
adicn  •  10 Septembrie 2018, 09:56
Postat de alenb pe 10 Septembrie 2018, 02:41

Te pune pe ganduri deznationalizarea romanilor din Serbia. Si nu este vorba de cei din Timoc ci de cei din Banatul sarbesc care au totusi invatamant in limba materna, consulat la Vrsec, ceva drepturi.. Comparativ daca joaca Romania cu Ungaria toti ungurii din ardeal tin cu Ungaria.

Exact la aia mă gândeam și mio, și mă gândesc de multe ori, când aud de cazuri de genul. Nu mă refer doar la fotbal sau sport, în general.

alenb
alenb  •  10 Septembrie 2018, 02:41

Te pune pe ganduri deznationalizarea romanilor din Serbia. Si nu este vorba de cei din Timoc ci de cei din Banatul sarbesc care au totusi invatamant in limba materna, consulat la Vrsec, ceva drepturi.. Comparativ daca joaca Romania cu Ungaria toti ungurii din ardeal tin cu Ungaria.

Vezi toate comentariile (6)
Comentează