FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ISLANDA

Speranțe mari pentru națională! Maxim și Hanca au marcat la ultimul meci înaintea duelului cu Islanda

Alexandru Maxim

Articol de - Publicat sambata, 03 octombrie 2020 09:18 / Actualizat sambata, 03 octombrie 2020 13:24

Alexandru Maxim (30 de ani) a reușit să înscrie dintr-un penalty în minutele de prelungiri ale echipei sale, Gaziantep FK, astfel egalând scorul pe tabela de marcaj (1-1). Și Sergiu Hanca (28 de ani) a reușit să transforme un penalty al Cracoviei, dar echipa sa a fost învinsă cu 3-1 de Wroclaw.

Echipa lui Marius Șumudică, Gaziantep FK, a reușit să o egaleze pe Trabzonspor în prelungirile meciului, printr-un penalty transformat de Alexandru Maxim, decarul naționalei de seniori a României. Maxim a ajuns la a doua etapă consecutivă în care salvează un punct pentru Gaziantep, după ce și în partida trecută a reușit să marcheze tot dintr-un penalty, în ultimele minute ale meciului cu Goztepe, scor 2-2.

Sergiu Hanca a reușit și el să transforme o lovitură de la 11 metri pentru Cracovia în meciul pierdut în deplasare cu Wroclaw, scor 1-3. Totodată, fostul dinamovist a mai ratat un penalty în min 84 al partidei, când scorul final era deja stabilit. Pentru internaționalul român, a fost al doilea gol marcat în acest sezon, după cel din prima rundă în victoria cu Pogon Szczecin.

Lotul convocat de Mirel Rădoi pentru barajul cu Islanda

Portari: Ciprian Tătărușanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundași: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 1/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 59/0), Dragoș Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa/Rusia, 11/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 0/0)

Mijlocași: Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 7/0), Gabriel Iancu (FC Viitorul Constanța, 1/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 24/4), Alexandru Mitriță (New York City FC/SUA, 11/2), Ianis Hagi (Rangers/Scoția, 11/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), Denis Alibec (Astra, 12/2), George Pușcaș (Reading/Anglia, 16/7)

Alți 8 fotbaliști de află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naționale urmând a apela la aceștia în cazul apariției vreunei indisponibilități: Cristian Bălgrădean (CFR Cluj, 0/0), Mihai Bălașa (Universitatea Craiova, 6/0), Florin Ștefan (Sepsi, 1/0), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 4/0), Deian Sorescu (Dinamo, 0/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 7/0).

Program România:

• Islanda – România, 8 octombrie, ora 21:45 (Semifinala play-off-ului EURO)
  •  Norvegia – România, 11 octombrie, ora 19:00, (Liga Națiunilor)
  • România – Austria, 14 octombrie, ora 21:45 (Liga Națiunilor)
    Partidele vor fi transmise în direct de PRO TV  și liveTEXT pe GSP.RO.

Citește mai multe știri despre echipa națională:

Situație delicată pentru Mirel Rădoi » Doar două antrenamente în formulă completă înainte de barajul cu Islanda!

Islandezii au anunțat lotul pentru meciul decisiv cu România! Nu lipsesc starurile din Premier League