FOTBAL  »  NATIONALA  »  TURCIA - ROMÂNIA 2-0

Un arbitru chior şi un turc hoţ i-au furat pe "tricolori"

Articol de - Publicat joi, 12 august 2010 00:00

"Tricolorii" au trebuit să plece capul pe Sukru Saracoglu, precum pe vremea sultanilor, cu "armata" arbitrilor pe post de cuceritoare, mînă în mînă cu Emre şi compania

Turcii şi românii şi-au dat întîlnire aseară pentru a "n"-a oară în istorie, dar pe terenul de fotbal, la nivelul primelor reprezentative, s-au înfruntat doar pentru a 23-a dată. Avantaj, România, cu 12 victorii pînă ieri. În tribune, otomanii erau în superioritate netă faţă de ai noştri, la fel ca pe vremea lui Ştefan cel Mare. În iarbă, lucrurile au stat altfel doar pînă în ultimele minute ale partidei, cînd am căzut iarăşi sub dominaţia Înaltei Porţi.

"Tricolorii", organizaţi bine pe faza defensivă şi incisivi pe atac graţie duelurilor cîştigate de Bilaşco şi a devierilor lui Daniel Niculae, au fost cei care au întrerupt perioada de aşteptare. Trecuse un sfert de oră cînd "capul" lui lui Bilaşco a fost scos de pe linia porţii de un fundaş turc.

Ocazia i-a trezit pe băieţii lui Hiddink, care au declarat război României şi au fost aproape de a deschide scorul. Mevlut, ratangiu de meserie în prima repriză, a deviat o minge puţin pe lîngă buturile lui Lobonţ (22). Şi tot unicul vîrf al gazdelor a ratat execuţia de la 12 metri, trimiţînd peste dintr-o poziţie favorabilă (36). Posesia îmbunătăţită a "tricolorilor" i-a împiedicat pe turci să se mai apropie periculos de poarta lor pînă la pauză.

La ieşirea de la cabine, ambele echipe au părut hotărîte să modifice tabela. Spre satisfacţia fanilor, fazele de poartă s-au înmulţit. Mai întîi, ajutat de intrarea în atac a lui Marica, Daniel Niculae a avut golul în piciorul stîng (53), dar balonul a trecut agonizant de aproape. La poarta cealaltă, turcii au văzut mingea în plasă la execuţia de la 25 de metri a lui Arda (57). A fost doar transversală!

Apoi, jocul s-a îndreptat spre un 0-0 care părea că mulţumeşte ambele echipe. Singurul care s-a împotrivit acestui rezultat a fost "centralul" Mazici, care a acordat un penalty inexistent Turciei, transformat de Emre (83). Debusolaţi de decizia falsă a arbitrului, românii au cedat, iar Arda Turan a făcut 2-0, cu un şut de la 22 m. Aşa s-a încheiat ultimul test înaintea preliminariilor pentru Euro, cu o înfrîngere forţată de arbitri şi cu griji nemăsurate pentru "dubla" de start Albania - Belarus!

"Centralul" a inventat un penalty
În minutul 81, arbitrul Milorad Mazici a acordat un penalty hilar pentru reprezentativa Turciei. "Centralul" din Serbia a dictat lovitură de pedeapsă după un duel în careul nostru între Gokhan Gonul şi Cociş, deşi fotbalistul turc a fost cel care a şutat în piciorul mijlocaşului nostru. "Tricolorii" s-au repezit asupra "centralului" şi a tuşierului Raidocici, însă aceştia au fost de neînduplecat. Ai noştri i-au cerut lui Gonul să-i spună arbitrului că nu a fost faultat, însă fundaşul turc a refuzat.

"Păcat de munca băieţilor! O greşeală mare de arbitraj ne-a privat de un meci egal. Nu meritam să pierdem, am avut ocazii şi am stat foarte bine pe teren"
Răzvan Lucescu, selecţioner România

Patru supravieţuitori
Doar patru "tricolori" au rezistat de la precedenta întîlnire dintre România şi Turcia. Meciul s-a disputat în august 2007, la Bucureşti, iar "tricolorii" s-au impus cu 2-0. Cei patru supravieţuitori sînt Lobonţ, Chivu, Raţ şi Rădoi (foto). Alţi doi jucători care au evoluat atunci, Marica şi Nicoliţă, au fost rezerve aseară.

Am schimbat selecţionerul :)
"Tricolorii" au fost protagoniştii unui moment amuzant înainte de debutul partidei. În momentul în care rezervele noastre au mers să se aşeze pe bancă, l-au găsit instalat acolo pe selecţionerul turcilor, Guus Hiddink. Olandezul a rămas zeci de secunde bune pe scaun, spre uimirea lui Tănase, Galamaz şi Răduţ (foto). În cele din urmă, în amuzamentul general, Hiddink s-a îndreptat către banca propriei formaţii, după ce s-a salutat cu Răzvan Lucescu.

Am revenit la roşu
"Naţionala" a evoluat din nou aseară în echipamentul de culoare roşie. În ultimele două meciuri de pregătire disputate în Austria, cu Macedonia, pierdut cu 1-0,  şi cu Honduras, cîştigat cu 3-0, jucătorii lui Lucescu au jucat în galben. Ultima partidă în care ai noştri au îmbrăcat echipamentul roşu a fost cu Ucraina, în înfrîngerea cu 2-3, de la Lvov.

Bilaşco l-a lovit pe Servet
În finalul primei reprize, atacantul nostru l-a lovit cu cotul în figură pe fundaşul central al turcilor, Servet. Bilaşco a fost avertizat cu "galben" şi a scăpat cu greu să nu fie agresat de nervosul stoper. Întreaga bancă tehnică a turcilor a solicitat eliminarea vîrfului de 29 de ani. Servet a avut parte de îngrijiri medicale, alegîndu-se cu o tăietură la pometele drept.

Ianul vrea la FRF
Fostul preşedinte al lui Dinamo, Vasile Ianul, vrea să candideze la viitoarele alegeri pentru preşedinţia FRF. "Mă gîndesc serios la acest lucru, avînd în vedere că mai există oameni cu coloană vertebrală care pot ajuta fotbalul. Trebuie puse la puncte regulamentele, să se respecte obligatoriu legile UEFA şi FIFA. Ăştia şi-au făcut propriul regulament pe care-l modifică în funcţie de interese!", a spus Ianul pentru Mediafax.

Staţionăm pe 42
În clasamentul FIFA-Coca Cola pe iulie, reprezentativa României ocupă aceeaşi poziţie 42 (697 puncte) ca şi în luna precedentă. Adversarele "tricolorilor" în calificările pentru Euro 2012 se află pe următoarele locuri: 21. Franţa (890p), 57. Bosnia (546p), 70. Albania (455p), 78. Belarus (403p), 117. Luxemburg (209p). Lider e Spania (1883p).

ADVERSARI EURO 2012 / Bosnia - Qatar 1-1. Surpriză la Sarajevo
Reprezentativa Bosniei n-a reuşit decît un 1-1 cu Qatar în amicalul disputat marţi la Sarajevo. Adversara "tricolorilor" în calificările pentru Euro 2012 a început bine şi în minutul 9 conducea deja pe tabelă: 1-0, gol Ibisevici din pasa lui Dzeko. N-a profitat, să-şi mărească avantajul, şi s-a văzut egalată din penalty (60). Selecţionerul Safet Suşici a mizat pe Hasagici - Mujdza, Nadarevici (66 Pandza), Spahici, Mravac - Jahici (60 Ibricici), Pjanici - Misimovici - Ibisevici (70 Zec), Dzeko, Muslimovici (60 Medunjanin).