Alte știri din fotbal
Primul „tricolor” care ia în calcul un pas în spate: „Nu mai știu nici eu ce sunt, fost sau actual căpitan”
2
Șumudică și-a vărsat nervii pe „tricolorul” lui Lucescu: „ZERO! A fost ceva de nedescris”
0
Turcia – România 1-0 » Cine a primit nota 4 în tabăra „tricoloră” + singurul om de „7”
3
Cu capul plecat, Răzvan Marin și-a luat „adio” de la un Campionat Mondial?!
1
Știri din fotbal internațional
Știm cele 4 finale ale barajelor pentru Campionatul Mondial » Slovacia - Kosovo, meci cu 7 goluri: următoarea adversară a României
8
Naționala clasată pe locul 204 în lume a obținut prima victorie după 532 de zile!
0
De Bruyne, totul se decide la vară » Saudi Pro League și MLS îl curtează
0
Decizie incredibilă într-un campionat de top din Europa » Meciul de titlu a fost amânat
0
Lifestyle
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
6
La 15 ani după dezastru, face scufundări an de an ca să își găsească soția! „I-am recuperat telefonul, am văzut ultimul SMS pe care voia să-l scrie”
10
Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”
21
„Mi-am zis: «Dacă te alege un fotbalist, înseamnă că ai ceva special»” » Influencerița devoratoare de jucători: „Mi-am mărit sânii pentru el”
11
O firmă mufată politic livrează mâncarea bolnavilor din Spitalul Județean ...
Libertatea
„Vreau să mor frumoasă”. Povestea Noeliei, tânăra de 25 de ani din Spania ...
Adevărul
„Ioanițoaia al Turciei”, despre stilul lui Mircea Lucescu: „Am scris ceea ...
GSP SPECIAL
Dosarele X, varianta cu șină: primăria lui Robert Negoiță a trimis ...
Libertatea
Singura “bubă” în Slovacia e ignoranța localnicilor în materie de limbi străine. Nici măcar tinerii nu fac excepție. Am întrebat un localnic și mi-a zis ca încep studiul primei limbi străine abia în clasa a 7a. Trist. Într-o săptămână am întâlnit doar 3,4 persoane care vorbeau engleză decent sau măcar conversațional. Una din cele 3 persoane era casieră la Lidl. Chiar mă mir cum a eșuat doamna aia acolo având în mânecă un atu extraordinar, mai ales în Slovacia.
Zona periferică a Bratislavei ajunge până în apropierea graniței cu Austria fiind o localitate de frontieră dar Ungaria ??? Până la granița cu ungurii ai cel puțin 20 km (Rajka) ! Deci ...cum e cu fraza ”are graniță cu două alte țări, Austria și Ungaria” ?
Am vizitat Bratislava in urma cu 20 de ani. Eram cu job-ul vreo 3 saptamani in Vienna si intr-o duminica dimineata am luat vaporasul pe Dunare de la Vienna la Bratislava, calatorie care dureaza cam 60 de minute si pretul este modic (oricum, face toti banii!). Un oras mic (cam de marimea Clujului) insa infinit mai spectaculos si mai cochet decat ala, mustind de istorie si de arta arhitectonica medievala; preturi mici, oameni amabili, restaurante de calitate, mancarea absolut delicioasa, spatii verzi si parcuri cat vezi cu ochii, bere fenomenala pe toate strazile! M-am intors in Vienna noaptea tarziu, cu ultima cursa a vaporasului - a meritat din plin excursia si fiecare cent cheltuit pentru o amintire frumoasa!
Am fost acum 2 ani. Într-adevăr traficul este lejer, dar orașul are sub €400k locuitori. E cam ca un oraș mare de provincie la noi. Pe lângă faleza Dunării, mi-au plăcut mult si traseele de hiking până la Turnul TV. La 20-30 de minute de mers pe jos din centrul orașului, ești deja în sălbăticie. Berea la draft era €2, dar nu în centrul orașului unde era €4-5 (deh, capcane turistice sunt peste tot). Punctul forte al Bratislavei e ca să află la doar 60de km de Viena, aeroport unde sunt foarte multe zboruri low cost. Deci dacă vreți să vizitați Bratislava, recomand să zburați pe Viena și de acolo luați un bus până în capitala Slovaciei.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.