Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

NATIONALA    •   ROMÂNIA U19 - UCRAINA U19 1-2

VIDEO+FOTO Dramatic! Lacrimi și tristețe la Ploiești: România U19 nu mai merge la EURO după ce a pierdut 1-2 cu Ucraina!

Marti, 27 Martie

România U19 a pierdut dramatic partida cu Ucraina U19, scor 1-2, în prelungirile partidei, deși în minutul 77 avea 1-0, și a ratat calificarea la EURO.

Tricolorii au pierdut meciul după un gol marcat în prelungiri de ucraineni. Moruțan a deschis scorul după o pasă în fața porții a lui Micovschi. Și-a dat tricoul jos și a fost eliminat pentru al doilea galben, lăsând echipa în 10.

Mai erau 13 minute în care România trebuia să reziste. În minutul 84 Sfranov a egalat după o gafă a lui Andrei Vlad, iar lucrurile s-au complicat.

Arbitrul a arătat 5 minute de prelungiri. În minutul 90+2, Bondar a fost găsit în mijlocul careului, a pus latul și a înscris cu un șut la colțul lung.

România ratează astfel calificarea la Campionatul European!

România - Ucraina 1-2 (MORUȚAN 77 / Safranov 84, Bondar 90+2)

Desfășurarea liveTEXT:

min. 90+6: FLUIER FINAL! Ucraina se califică la turneul final
min. 90+4: Neciu este eliminat și el pentru un fault la mijlocul terenului.
min. 90+2: NU SE POATE! Gaură în apărarea României, Bondar e găsit în centrul careului, pune latul și înscrie!
min. 90: APĂRĂ VLAD! Șut al ucrainenilor de la 15 metri , Vlad e atent și reține mingea
min. 88:
Merloi intră în locul lui Rareș Lazăr
min. 84: GOL UCRAINA! Safranov profită de o ieșire total anapoda a lui Vlad și înscrie în poarta goală
min. 77: GOOOOOL ROMÂNIA! Moruțan primește în fața porții de la Micovschi, deși a ratat inițial, mingea l-a lovit în picior și a intrat în poartă. Și-a dat însă tricoul jos și a văzut al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.
min. 72:
Sântean iese, intră Moldoveanu
min. 67: Apără Vlad! Lovitura liberă de marginea careului a fost executată pe jos, pe partea portarului. Goalkeeperul FCSB are o intervenție fantastică
min. 66:
Moruțan faultează la marginea careului. Este lovitură liberă și cartonaș galben pentru mijlocașul celor de la Botoșani
min. 63:
Mățan iese, în locul său intră Micovschi
min. 57:
Safranov primește cartonaș galben pentru un fault dur la mijlocul terenului
min. 53:
Rareș Lazăr reia cu capul de la 11 metri, mingea se duce pe centru și e reținută de portarul oaspeților
min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45: PAUZĂ!
min. 44: PARADĂ VLAD! Kashchuk trece cu ușurință de Screciu, șutează la colțul lung, dar Vlad respinge incredibil cu vârful degetelor. La corner Haruț îl scapă pe același Kashchuk, a cărui lovitură de cap trece puțin pe lângă
min. 38:
Neciu scapă un adversar din marcaj, mingea e reluată cu capul, din fericire n-a lovit-o cum trebuie, mai degrabă a șters-o și a trimis pe lângă poartă
min. 36:
Primele emoții la poarta noastră. Korniienko scapă de marcajul românilor, trage din cădere, însă mingea trece pe lângă poartă.
min. 30:
Neciu primește cartonaș galben pentru o intrare dură asupra unui adversar, la mijlocul terenului
min. 25:
A trecut mai bine de jumătate de repriză, meciul este unul foarte închis. Miza i-a copleșit puțin pe jucători. Nicio ocazie notabilă
min. 15:
Se joacă mult la mijlocul terenului, se pierde rapid mingea. Tricolroii sunt ceva mai insistenți. Deocamdată n-a fost nicio ocazie la vreo poartă
min. 5:
Tudor Băluță a executat o lovitură liberă de la mare distanță, șutul său e reținut în doi timpi
min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

România: Vlad – Haruț, Screciu, Dulca, Neciu – T. Băluță, Lazăr – Moruțan, Dragomir (cpt), Mățan - Sîntean
Rezerve: Costache, Micovschi, Boboc, L. Gheorghe, Drăguș, Trușescu, Moldoveanu, Merloi
Selecționer: Adrian Boingiu

Ucraina: Kucheruk – Mykolenko, Bondar (cpt), Snurnitsyn – Safranov, Dryshliuk, Khakhlov, Korniienko – Kashchuk, Buletsa, Supriaha
Rezerve: Kozhukhar, Veremiienko, Chekh, Kulakov, Musolitin, Kozyrenko, Remeniuk, Avramenko
Selecționer: Oleksandr Petrakov