FOTBAL  »  NATIONALA  »  SLOVENIA - ROMÂNIA 4-3

VIDEO+FOTO Probleme mari cu 3 săptămîni înaintea startului preliminariilor CM » Băieţi, cu apărarea asta vreţi la Rio!?

Articol de - Publicat joi, 16 august 2012 00:00 / Actualizat joi, 16 august 2012 02:17

Naţionala lui Piţurcă a fost jenantă în apărare la Ljubliana. Condusă din minutul 4, România s-a întrecut în erori defensive şi a primit într-un meci tot atîtea goluri cît a încasat în ultimele 6 "amicale". Primul meci oficial din campania pentru Brazilia e în Estonia, pe 7 septembrie

În amicalul care ar fi trebuit să clarifice formula lui Piţurcă pentru preliminariile CM 2014, apărarea a fost ridicolă, în frunte cu Papp, mijlocul a căzut după zece minute, iar atacul s-a trezit doar după intrările lui Grozav şi M. Niculae, în mitanul secund

Click aici pentru GALERIE FOTO de la meci!

"Tricolorii" par montaţi, iar încurajările lui Piţurcă răsună alături de cele ale lui Lobonţ. Pe ecranul stadionului rulează imagini de la coşmarul din 2001, cu Rudonja jubilînd. Mai lăsaţi-ne cu trecutul, noi sîntem aici pentru un viitor din care, peste doi ani, samba şi Copacabana n-au cum să lipsească!

Dintr-un coşmar în altul
Patru minute durează viitorul la noi. Kirm centrează, Cesar reia cu capul de lîngă Papp prăbuşit, ne trezim cu ochii spre ecran: 1-0, parcă pe fundal a mai rămas un pixel cu Rudonja. Vrem să ne revenim, dar sîntem doar zvîc, zero coerenţă, şutul lui Marica din 9 metri, mult peste, ne dă un gram de curaj (9).

Dar Tănase se împiedică în biciclete sterile, Papp urcă inutil şi greşeşte diabolic de constant pasele. Torje e singurul motor, dar arde în gol, trage moale din 25 m (14). În centru sîntem pierduţi, Raţ suplineşte la Cociş, iar Piţurcă fierbe, rupe în mii de fărîme guma din gură între "Haaai, Cipriaaane!" şi scrîşnete. Iar Slovenia nici măcar nu forţează.

Papp, one man show
Birsa centrează din lovitură liberă, acelaşi Cesar, coleg la Chievo cu Papp, reia din careul mic peste poartă (21). Dar nu l-a stingherit nimic, Găman şi Papp par detaşaţi peste noapte la fotbal. Iar fostul fundaş dreapta al Vasluiului merge îndîrjit pe linia lui: pasează la sloveni, Kirm îl lansează pe Matavz, bine că nu i-a ieşit scăriţa (22)! Vreţi mai mult? Papp poate! Birsa centrează din cornerul stîng, pe dreapta e liber Kirm. Luftează din doi metri (24).

Hocheiştii sîntem noi!
Torje trimite o lovitură liberă la un metru peste, din zonă centrală (27), lîngă el era şi Stancu, bine că nu l-am dat dispărut în redacţie! După şutul slab al lui Kirm (31), omul care a făcut pîrtie pe flancul nostru, apare şi Kurtici în careu la un corner (37), mai deranjat de căldură decît de ai noştri.

Piţurcă smulge gulerul tricoului, a răguşit şi continuă să ţipe convulsionat spre Torje şi Găman. De-ar avea 11 guri, poate s-ar răcori. Se închide repriza. Cu ai noştri ca hocheiştii teleportaţi pe gazon, iar slovenii parcă nu dintr-o ţară în care fotbalul e a cincea roată la căruţă.

Bucurii de cinci minute, amărăciune în joc
Cu Bourceanu, Tamaş şi Grozav începe încercarea de revoluţie după pauză. Şi cu Marica niţel mai activ, chiar marcînd, dar cu mîna (47). Slovenii ne liniştesc: fault Chiricheş după ce tot el greşise preluarea, penalty şi gol Dedici (51). Papp împinge o centrare din buza porţii, facem 2-1 (56), tragem trei şuturi pe lîngă şi gata!

Un-doi de senzaţie, în viteză, între Birsa şi Dedici şi şut pe lung pentru 3-1 (60). Torje înscrie dintr-un penalty scos de Tănase (67), Kirm ne ridiculizează şi face 4-2 (69). Iar acţiunea lui M. Niculae se încheie cu o pasă perfectă pentru Grozav care duce tabela într-un 4-3 care înseamnă zîmbete în atac şi tragedie în apărare. Şi, Doamne Dumnezeule!, mai sînt doar trei săptămîni pînă începem asaltul către Rio!

Recorduri negative în spaţiul ex-iugoslav
Spaţiul ex-iugoslav continuă să fie o zonă minată pentru "tricolori". Meciul de aseară de la Ljubljana a readus în memorie eşecul memorabil de la Belgrad, din octombrie 2009, cînd trupa lui Lucescu jr. pierdea cu 0-5 în faţa Serbiei, în preliminariile CM 2010. Practic, după acea înfrîngere, partida de ieri a fost cea în care am încasat cele mai multe goluri, cu o defensivă care a cedat de patru ori, lamentabil!

Primul gol pentru Papp
Deşi a avut o evoluţie ezitantă, mai ales în prima repriză, Paul Papp a reuşit primul său gol la echipa naţională. Aflat la selecţia cu numărul 11, fundaşul lui Chievo a înscris cu latul din faţa porţii, după o centrare de calitate semnată de Gabi Torje. Papp a debutat la "naţională" pe 8 februarie 2011, cu Ucraina (2-2).

Marica a marcat în stilul Maradona ;)
În minutul 48 al întîlnirii, Tănase a centrat în şase metri, Handanovici a respins în faţă, de unde Marica a împins balonul în poartă cu mîna. Deşi atacantul s-a bucurat de reuşită, "centralul" bosniac a anulat reuşita pe motiv de henţ. Peste doar două minute, Chiricheş a comis penalty-ul din care gazdele au făcut 2-0!

Torje s-a răzbunat pe Kirm
În minutul 31 al partidei, Gabi Torje a încasat un cot în figură de la slovenul Kirm. Arbitrul nu a acordat nici măcar fault, aşa că mijlocaşul şi-a făcut dreptate singur. Jucătorul Granadei l-a faultat dur pe fotbalistul gazdelor la faza imediat următoare, încasînd cartonaş galben. Foarte nervos, Torje a protestat în continuare, arbitrul ameninţîndu-l că îl va elimina dacă nu se opreşte.

Ambasadorul a stat la coadă să-şi ia tichet!
La meciul "naţionalei" a fost prezent şi ambasadorul României în Slovenia, Cosmin Boiangiu. Acesta nu a beneficiat de o invitaţie specială, ci s-a aşezat la coadă şi a achiziţionat bilete ca orice fan! "Sînt bucuros cînd văd români veniţi din Italia sau Austria pentru un meci al reprezentativei", a declarat ambasadorul, care a discutat apoi cu grupurile de fani conaţionali.

Autografe de la Naşu' şi Giovanni
Mai mulţi fani români veniţi din Padova şi Veneţia i-au abordat pe Mircea Sandu şi Giovanni Becali cu o jumătate de oră înainte de startul partidei, cînd cei doi abia se aşezaseră în zona VIP a arenei. Suporterii i-au cerut preşedintelui FRF autografe pe tricoul "naţionalei", s-au fotografiat cu Becali şi au rămas încîntaţi de faptul că cei doi au coborît din lojă pentru a-i saluta.

Victorie la U21 în Suedia
"Tineretul" României a cîştigat, la Jönköping, amicalul cu Suedia, 2-0. Au marcat Alexe (49) şi Ţucudean (66 - pen.). Emil Săndoi a folosit echipa: Lazar (89 D. Moldovan) - C. Nica (74 L. Dobre), Mladen (89 Muth), Bejan, Beţa - C. Matei (73 Gugu), N. Stanciu (65 Benzar), L. Filip (89 Cioranu), Ad. Stoian (cpt) (65 A. Chiţu) - Alexe (65 G. Enache), Ţucudean (73 Ad. Popa II). A fost ultimul test înaintea meciului cu Letonia (10 septembrie), decisiv pentru calificarea la CE U21 din 2013.

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping