FOTBAL  »  NATIONALA  »  REMEMBER

VIDEO „Lunetistul” Hagi » 30 de ani de la o reuşită de poveste! „Un gol pe care nu o să-l uit vreodată”

Gică Hagi, pe vremea când era decarul lui Real Madrid (1990-1992) // FOTO Imago +44   FOTO
Gică Hagi, pe vremea când era decarul lui Real Madrid (1990-1992) // FOTO Imago

Articol de - Publicat miercuri, 12 ianuarie 2022 18:26 / Actualizat miercuri, 12 ianuarie 2022 18:33

Astăzi s-au împlinit 30 de ani de la un gol superb. Șutul „regelui” Gică Hagi, 56 de ani în prezent, din cercul de la mijlocul terenului, la Real Madrid - Osasuna 5-2.

Tocmai s-a înscris un asemenea gol în LaLiga. Duminică, la Villarreal - Atlético (2-2), argentinianul Ángel Correa a interceptat o minge la 50 de metri și a șutat imediat, surprinzător, peste goalkeeper, direct în plasă. 0-1.

Gică Hagi, „Micul Maradona român"

Azi s-au împlinit 30 de ani de la o altă execuție sublimă în Spania. A lui Gică Hagi. Pe 12 ianuarie 1992, s-a jucat Real - Osasuna, la Madrid, în templul „Santiago Bernabéu.”

În minutul 32, la 1-0 („El Buitre” Butragueño deschisese scorul), decarul blanco a deposedat un adversar chiar pe linia mediană, s-a desprins de el, a mai făcut câțiva pași, a observat că portarul e ieșit spre marginea careului mare și a tras perfect, din cercul de la mijlocul terenului. 2-0. S-a terminat 5-2, „Regele” punctând și pentru 4-1.

Comentatorul televiziunii iberice era în delir: „Detaliu de finețe, numai un jucător de clasa lui îl putea reuși. Micul Maradona român.”

Și pentru Barça, după aproape 3 ani

Azi, Hagi a postat pe social media reușita sa, alături de descrierea: „Un gol pe care nu o să-l uit vreodată.”

A fost primul său gol de la o asemenea distanță în Spania. A mai înscris unul similar. Pe 11 decembrie 1994, în tricoul blaugrana al Barcelonei. În minutul 89, la 4-2 în deplasare cu Celta Vigo.

Gheorghe Hagi, foto: Imago
Gheorghe Hagi și Johan Cruyff, foto: Imago
+40 FOTO

Scene INCREDIBILE la Cupa Africii » A fluierat finalul înainte de minutul 90, dar oficialii CAF au întrerupt conferințele și i-au chemat înapoi pe teren! Ce a urmat

Cantona e revoltat de Campionatul Mondial: „Oribil! Nu-mi pasă de turneul ăsta”

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”