FOTBAL  »  NATIONALA  »  U21

VIDEO România U21, debut cu dreptul în preliminariile pentru EURO 2019 » Victorie contra naţionalei din Liechtenstein

Articol de GSP - Publicat marti, 13 iunie 2017 17:14

Naţionala de tineret a României a învins în deplasare Liechtenstein, scor 2-0, în primul meci al campaniei de calificare pentru Euro 2019.

Cele două goluri ale României au fost marcate de George Puşcaş. Atacantul lui Benevento a înscris cu două lovituri de cap, în ultimul minut al primei reprize şi în minutul 71.

La turneul final din Italia şi San Marino se vor califica câştigătoarele celor 9 grupe de calificare. Cele mai bune 4 echipe de pe locurile secunde vor juca un baraj, ale cărui câştigătoare se vor califica de asemenea la EURO.

Tricolorii au fost repartizaţi în aceeaşi grupă cu Portugalia, Elveţia, Bosnia şi Herţegovina şi Ţara Galilor. Singurul meci care s-a disputat până acum în grupa României este partida dintre Bosnia şi Herţegovina şi Liechtenstein (6-0).

27.03.2018: Elveția - Portugalia, Liechtenstein - Bosnia Herțegovina
07.09.2018: Portugalia - ROMÂNIA, Bosnia - Elveția, Țara Galilor - Liechtenstein
11.09.2018: ROMÂNIA - Bosnia Herțegovina, Țara Galilor - Portugalia, Elveția - Liechtenstein
11.10.2018: Liechtenstein - Portugalia
12.10.2018: ROMÂNIA - Țara Galilor
16.10.2018: ROMÂNIA - Liechtenstein, Țara Galilor - Elveția, Portugalia - Bosnia Herțegovina

FINAL » Liechtenstein U21 - România U21 0-2
A marcat: Puşcaş '45, '71
Click AICI pentru liveTEXT!

FINAL! Victorie pentru România în primul meci din preliminarii!

min.77: A treia schimbare în naţionala României: Casap a fost schimbat cu Oaidă.

min.71: GOL ROMÂNIA! Puşcaş face "dubla", reuşind să marcheze din nou cu o lovitură de cap.

min.69: Florinel Coman a intrat în locul lui Ianis Hagi.

min.60: Tricolorii rămân periculoşi, iar Puşcaş, Măţat şi Dulca au purtat principalele acţiuni de atac din actul secund.

min.46: Start în partea secundă! Schimbare în naţionala României: Andrei Ciobanu i-a luat locul lui Moruţan.

Pauză la Vaduz!

min.45: GOL ROMÂNIA! Puşcaş deschide scorul chiar înainte de pauză, printr-o reluare cu capul, după o centrare expediată de Moruţan.

min.30: Puşcaş a şutat de două ori spre poarta gazdelor, însă goalkeeperul din Liechtenstein a reuşit să reţină.

min.20: România a fost echipa mai ofensivă în prima jumătate a primei reprize, când Ianis Hagi şi Marius Dulca au ratat primele ocazii importante ale tricolorilor.

Echipele de start:

Liechtenstein: 1. Majer - 3. Saemann, 5. Quaderer, 4. Hofer, 2. Mikus - 11. Hass, 10. Meier, 8. Ritter, 7. Wolfinger - 9. Kardesoglu, 6. Sele (Cpt )
Rezerve: 22. Ospelt, 13. Grunenfelder, 14. Eidenbenz, 16. Koller, 17. Marxer, 18. Viret, 20. Vogt

România: 1. I. Radu - 6. Manea, 5. Nedelcearu, 2. Pașcanu, 3. A. Radu - 8. Casap, 18. Dulca - 11. Moruțan, 10. Hagi (Cpt.), 20. Mățan - 25. Pușcaș
Rezerve: 23. Tordai, 4. Olteanu, 7. Fl. Coman, 13. Screciu, 16. Sîntean, 21. Oaidă, 22. A. Ciobanu

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”