GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  JOHN WAYNE DE OLTENIŢA VA FI "PENSIONAT" LA 25 DE ANI

Arbitru, veterinar, pistolar

Articol de - Publicat luni, 30 martie 2009 00:00

Bogdan Luca, asistentul care a tras cu pistolul la un meci din Liga a patra, e student la Medicină Veterinară

Tuşierul-pistolar are 25 de ani şi e student la Medicină Veterinară. Bogdan Luca îl cheamă, e din Olteniţa şi arbitrează acolo unde şi sticlele de coniac se transformă în arme! Avea şi el o armă, dar una adevărată, pe care a şi folosit-o sîmbătă, pe un teren de fotbal.

Ameninţat cu cioburi

Bogdan, fan Colţescu şi Alexandru Tudor, a povestit ieri cum a ajuns să-l copieze pe John Wayne, şi nu pe Collina: "Arbitram la Ştefan cel Mare cu Dragalina, în liga a patra Călăraşi. Oaspeţii conduceau la pauză cu 2-1. Jucătorii erau calmi, dar spectatorii, încinşi de băutură, începuseră să intre pe teren, să-l ameninţe pe «central». La sfîrşitul primelor 45 de minute, se strînseseră vreo 40 de oameni în faţa vestiarului nostru. Ne-au oprit şi ne-au arătat sticle de coniac Unirea sparte. Ne-au ameninţat: «Vă luăm gîtul cu astea!». Aveam pistolul la mine, îl port tot timpul, e un Walter P 99 cu bile de cauciuc. Nu-l mai luasem niciodată pe un teren. Acum l-am băgat sub tricou. Speram să nu fie nevoie de el".

"Am vrut doar să mă apăr"

Arbitrul susţine că a fost nevoie de pistol. "Ni s-a reproşat, şi nouă, asistenţilor, şi «centralului», că nu am oprit meciul, dar cum să facem asta? Dacă anunţam că nu se mai joacă, spectatorii chiar ne omorau! Aşa, măcar ne-am mai prelungit viaţa cu 45 de minute. Serios, aşa am gîndit! Am zis: «Ieşim pe teren şi vedem ce-o fi, poate bate Ştefan cel Mare şi se calmează spiritele». Din păcate, gazdele au ratat două ocazii mari în minutele 89 şi 90 şi s-a terminat 1-2. Ratările mai rău au enervat publicul! Oamenii au intrat pe teren şi s-au repezit la arbitrul de centru. Eu m-am băgat să-l apăr, normal, mi-am luat cîteva pe spinare, m-au împins, şi-atunci am scos pistolul. Am tras un foc în aer. Lumea s-a speriat şi s-a mai retras. Am mers în vestiar, de unde am plecat cu DPIR-ul!".

"Arbitram de plăcere"

Bogdan Luca şi-a petrecut noaptea de duminică la Poliţia Călăraşi. Ieri şi-a spus povestea western în Portul Olteniţa. "Merg des aici, e linişte şi îmi place să văd Dunărea". Nu mai speră să arbitreze, "deşi mă pregăteam să dau examen pentru Liga a treia". Baremul pentru un meci arbitrat cu pistolul sub tricou a fost de 60 de lei. Arbitrul arată spre Skoda Octavia din care a coborît şi zice: "Am bani, slavă Domnului!, că tata are o firmă, eu nu mergeam la meciuri pentru banii ăia. O făceam din plăcere. Sper ca pasiunea asta să nu-mi aducă un dosar penal!".

Fractură de mandibulă!
Bogdan Luca a povestit că în toamnă se reapucase de arbitraj, după doi ani de pauză. De ce făcuse pauza? "Am arbitrat un meci la Frumuşani şi un jucător mi-a dat un pumn de mi-a fracturat mandibula! Şi tata, şi prietena mea au insistat să nu mai merg la meciuri, dar nu i-am ascultat".

"Sînt subiect pentru Diaconescu"
Arbitrul face haz de necaz: "Mi-ar fi luat ani buni ca să fiu băgat în seamă de presă ca arbitru. Uite că după evenimentul ăsta îmi sună telefonul nonstop. Ziare, televiziuni, toată lumea mă caută. Chiar mă gîndeam cînd eram în duba mascaţilor, de la Ştefan cel Mare spre Călăraşi, că Dan Diaconescu avea nevoie de un subiect pentru un nou serial. I-am dat de lucru, nu mai trebuie să se chinuiască să caute cutremure şi persoane dispărute".

"Luca va fi exclus din arbitraj, clar! N-am mai auzit aşa ceva, să intri cu pistolul pe teren!"
MIRCEA DAN, şeful arbitrilor Călăraşi

"Mă gîndesc să schimb echipamentele arbitrilor, să le fac unele speciale, cu teacă pentru armă"