GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  GEST

FOTO » Efectul Ronaldinho » A readus zîmbetul pe buze victimelor atacului armat de la Rio

Ronaldinho, alături de Tayane, una dintre victimele atacului armat de la o şcoală din Rio (sursa foto: globoesporte.globo.com) +4   FOTO
Ronaldinho, alături de Tayane, una dintre victimele atacului armat de la o şcoală din Rio (sursa foto: globoesporte.globo.com)

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 aprilie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 16 aprilie 2011 12:37

Ronaldinho Gaucho a ţinut să le facă o bucurie supravieţuitorilor atacului armat de la o şcoală din Rio. Fostul jucător al Barcelonei şi al lui AC Milan, în prezent la Flamengo, a mers la spitalul "Albert Schweitzer", acolo unde sînt internate două dintre victimele tragediei de la Şcoala Municipală "Tasso da Silveira". De acolo, Ronaldinho a mers şi la Spitalul "Adão Pereira Nunes", din Saracuruna, unde sînt internate alte două victime.

"A fost foarte emoţionant. Era foarte multă lume în jur, am stat puţin de vorbă cu cei mici. Ştiu că voiau să mă cunoască şi am venit pentru a le oferi sprijinul meu în acest moment dificil. Sînt fericit că pot aduce un pic de bucurie şi îmi doresc să se recupereze. Asta le-am spus şi lor.
Unul dintre copii e mare fan al lui Flamengo, nu ştiam cum va reacţiona, încă este sub efectul calmantelor. Au fost toţi foarte emoţionaţi. Mă bucur că fotbalul are puterea asta de a aduce fericire oamenilor", a spus Ronaldinho.

Pe 7 aprilie, un tînăr de 23 de ani a pătruns înarmat într-o şcoală din Rio de Janeiro  şi a deschis focul asupra elevilor, făcînd 33 de victime, după care s-a sinucis. 12 dintre copii au murit în urma atacului.

Citește și:
Pe cine a remarcat Daniel Pancu la Dinamo: „E bun de tot!”
Superliga
Pe cine a remarcat Daniel Pancu la Dinamo: „E bun de tot!”
Influencerița cu peste 23.000 de urmăritori a „pus ochii” pe fotbalistul de la Dinamo: „Să văd dacă mă recunoaște”
Superliga
Influencerița cu peste 23.000 de urmăritori a „pus ochii” pe fotbalistul de la Dinamo: „Să văd dacă mă recunoaște”
Otto Hindrich a „plătit” salariile pe o lună la CFR Cluj! » „Situația e dramatică la echipă”
Superliga
Otto Hindrich a „plătit” salariile pe o lună la CFR Cluj! » „Situația e dramatică la echipă”
Cine-l mai recunoaște? Cum a apărut fostul lider ATP pe străzile din Los Angeles
Tenis
Cine-l mai recunoaște? Cum a apărut fostul lider ATP pe străzile din Los Angeles
ULTIMA ORĂ Gigant japonez mută în România o fabrică ce funcționează de peste 60 ani în Marea Britanie
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Gigant japonez mută în România o fabrică ce funcționează de peste 60 ani în Marea Britanie
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

TAS, verdict crunt în cazul de dopaj al lui Cosmin Matei: „Clubul Sepsi va respecta decizia”

Raul Rusescu la GSP Live: „La CFR, au fost lucruri inimaginabile” + Pronostic uimitor la dubla Craiovei: „Crede-mă, acolo a fost ca la bunică-mea, la Coșoveni”


Comentarii (1)
somalia
somalia  •  18 Aprilie 2011, 15:16

Mare om

Vezi toate comentariile (1)
Comentează