GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  DECIZIE

George Copos a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare în dosarul "Loteria 1"!

Articol de GSP - Publicat marti, 29 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat marti, 29 ianuarie 2013 16:22

Instanţa l-a condamnat pe George Copos la 4 ani de închisoare cu executare în dosarul "Loteria 1", anunţă rtv.net

El a fost condamnat pentru evaziune fiscală. Decizia nu este definitivă, putînd fi atacată cu recurs.

În dosarul Loteria I, Direcţia Naţională Anticorupţie i-a trimis în judecată, pentru evaziune fiscală, în 2006, pe George Copos - fost vicepremier în cabinetul Călin Popescu Tăriceanu, Roza Gilio Giuzepe - cetăţean român, acţionar la  SC Ana Electronic SA, SC Ana Gup SA şi Ana Pan SA, administrator unic  la SC Rom Tour G.M. IMPEX SRL, şi membru fondator al Fundaţiei "PRORAPID" şi Ioan Stelian Raţiu - administrator la SC Transilvania International.

Potrivit anchetatorilor, în perioada iulie-decembrie 2004, Copos, în calitate de asociat şi preşedinte al Consiliului de administraţie în cadrul Ana Electronic, împreună cu Roza şi cu sprijinul lui Cristea şi Rogoveanu, s-ar fi sustras de la plata obligaţiilor fiscale, aducînd bugetului de stat un prejudiciu de 39.461.121.820 de lei (peste un milion de euro, la valoarea cursului de schimb de la acea dată).

Copos a mai fost condamnat şi în "Dosarul Transferurilor" la 5 ani de închisoare cu executare, decizia definitivă urmînd a fi luată la Înalta Curte.

Folosind mecanismul interpunerii de noi proprietari în procesul de vînzare-cumpărare, respectiv persoana juridică SC Rom Tour G.M. Impex SRL şi persoanele fizice Niculaie Ghinea şi Ion Matei, inculpaţii ar fi ascuns sursa impozabilă cu ocazia vînzării unui aşa zis "pachet" de 38 de spaţii comerciale, proprietate a firmei Ana Electronic, către Compania Naţională Loteria Română.

Acelaşi mecanism a fost folosit şi la achiziţia de către Loterie a spaţiului comercial din Cluj-Napoca de la SC Transilvania Oil, prin intermediul lui Stelian Ioan Raţiu.

În rechizitoriul se arăta că Nicolae Cristea - fost director general şi preşedinte al Consiliului de Administraţie în cadrul Companiei Naţionale Loteria Română (CNLR) - a plătit 800.000 de dolari clubului de fotbal Rapid, ca sponzorizări şi publicitate, în perioada 1996-1999.

În plus, în 2002, Loteria Naţională a închiriat pentru cinci ani, de la clubul Rapid, un panou publicitar în afara stadionului Giuleşti pentru suma de 175.000 de dolari pe an, preţ de patru ori mai mare decît cel al pieţei, susţin procurorii. În privinţa acestor sponsorizări, procurorii au menţionat, în dosar, că nu au dispus începerea anchetei, ci doar au vrut să sublinieze relaţiile strînse dintre Copos şi Cristea.

Citește și:
Petrolul a bătut palma cu noul antrenor! Azi semnează contractul
Superliga
Petrolul a bătut palma cu noul antrenor! Azi semnează contractul
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Nationala
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (63)
gerula666
gerula666  •  30 Ianuarie 2013, 01:12

Pe pariu ca baga Copos in insolventa si treaba asta !!?:))))

pushtyu
pushtyu  •  30 Ianuarie 2013, 00:03

vei face puscarie jidane nu o sa mai scapi!

inginerul.
inginerul.  •  29 Ianuarie 2013, 21:01

La multi ani utecistule !!!

Vezi toate comentariile (63)
Comentează