GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  MARADONA ŞI CM'86 PE DVD! MIERCURI CU GAZETA! CEL MAI CONTESTAT ŞI CEL MAI FRUMOS GOL DIN ISTORIA MONDIALELOR!

"Mîna lui Dumnezeu"! Stîngul lui Maradona!

Articol de - Publicat luni, 25 octombrie 2010 00:00

Două momente memorabile. Maradona zboară peste Shilton şi marchează cu mîna. Maradona slalomează fabulos printre jaloanele Angliei

Niciodată un Mondial nu a fost mai influenţat de valoarea unui singur jucător atît de mult ca acel turneu final din Mexic '86. Atunci, Diego a atins cerul, ajungînd printre zei!

Sfertul de finală cu Anglia a fost o capodoperă. Iar demonul Maradona s-a transformat în îngerul Maradona în numai patru minute.
1. "El Pibe d'Oro" accelerează fantastic în dribling. Pasă pentru Valdano şi sprint în urmărirea mingii. Hodge loveşte greşit, balonul se înalţă spre careu, Shilton, portarul insularilor, se repede să boxeze, dar Maradona e mai rapid. Pumnul său stîng aruncă mingea în plasă! "A fost mîna lui Dumnezeu!", a spus el imediat. Apoi, mult timp după, a acceptat: "Eram mic, cu 20 de centimetri mai scund ca Shilton, ce era să fac?". Diego sărbătorea singur golul... "Urlam la colegi: <Bucuraţi-vă, să nu se prindă arbitrul!>". Omul cu fluierul, tunisianul Ali Bennaceur, nu înţelesese nimic. De aceea, nu a anulat golul.
2. Patru minute mai tîrziu, cel mai frumos gol al secolului! O cursă de aproape 60 de metri în 10 secunde, cu 5 adversari driblaţi, plus Shilton, culcat din fentă. "Iată de ce Maradona e cel mai bun fotbalist din lume! Magia sa e dincolo de puterile Angliei!", a exclamat live comentatorul englez. Nimeni nu i-a rezistat la acel Mondial. L-a vrăjit!

"Mîna lui Dumnezeu a fost răzbunarea mea pe englezi pentru victimele războiului din Malvine"
10 secunde a durat acţiunea lui Maradona pentru a realiza cel mai frumos gol din istoria fotbalului

Ioan Igna, ultimul arbitru român la CM
Pe 21 iunie 1986, la Mondialul mexican, a fost ultimul meci arbitrat de un român la turneul final! În acea zi, Ioan Igna, care împlinise 46 de ani în timpul competiţiei, a condus sfertul de finală Brazilia - Franţa 1-1, 3-4 la penaltyuri, o partidă minunată. Igna a avut o singură decizie greşită: în ultimul minut al prelungirilor, francezul Bellone a scăpat singur cu portarul, l-a driblat în faţa careului, dar a fost faultat. Şi arbitrul a lăsat jocul să continue.