GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE KAIAC-CANOE

România, trei medalii de argint la CM de kaiac-canoe pentru juniori și tineret

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 iulie 2015 19:31

Sportivii români au obținut azi trei medalii de argint la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe pentru juniori și tineret, competiție găzduită de Montemor-o-Velho (Portugalia), anunță Mediafax..

La canoe dublu masculin under 23 pe distanța de 1000 de metri, Cristian Gheorghe și Cosmin Simion au ocupat locul doi cu timpul 03:41.412. Medalia de aur a fost cîștigată de echipajul ucrainean Dmitro Ianciuk/Taras Mișciuk (03:39.228).

La canoe dublu masculin juniori, tot pe 1000 de metri, Leonard Călin și George Vasile au obținut medalia de argint cu timpul 03:44.984, fiind devansați de polonezii Jakub Rutkowski și Marcel Holdak (03:43.544).

La kaiac 4 feminin under 23 pe distanța de 500 de metri, Florida Ciuta, Andra Sîrbu, Daniela Varona și Iulia Croitoru s-au clasat pe locul doi cu timpul 01:34.672. Pe prima poziție a terminat un echipaj din Germania (01:34.176).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”