GSP SPECIAL  »  EVENIMENT  »  EVENIMENT

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 mai 2014 00:00 / Actualizat sambata, 24 mai 2014 18:37

UPDATE / Ştim şi finala băieţilor la Cupa Coca-Cola: bucureştenii de la Mihai I îi vor înfrunta pe cei de la Aurel Vlaicu Baia Mare, mîine, ora 12:00, la sala Dinamo!

În urmă cu cîteva ore, am aflat finala feminină a Cupei Coca-Cola, în care se vor întîlni duminică, de la ora 10:00, live pe GSP.ro, liceele Auto din Craiova şi Nicolae Bălcescu din Voluntari.

UPDATE /
_____________________
Cupa Coca-Cola e în plină desfăşurare. Astăzi, la masculin şi la feminin, se joacă meciurile din semifinale. Regulamentul este diferit la băieţi faţă de cel de la fete. Primii evoluează într-un sistem cu grupe, în timp ce la feminin se joacă fază eliminatorie, cine pierde pleacă acasă.

Primul meci al zilei a adus faţă în faţă, la masculin, echipele din Argeş şi Ilfov, scor final 4-4. Argeşenii au forţat şi au avut o revenire de senzaţie, după ce în prima repriză a fost 4-2 pentru ilfoveni.

Al doilea meci al zilei a fost cel de la feminin, dintre Voluntari şi Urziceni, în care Voluntari s-a impus cu 6-3 şi joacă finala!

În al treilea meci al zilei, între Tîrgu Mureş şi Iaşi, la masculin, scorul la pauză a fost 1-1. Iaşiul a egalat, din penalty, după ce tîrgmureşenii deschiseseră scorul. S-a terminat 2-2.

Al patrulea meci,  la feminin, între Odorheiul Secuiesc şi Craiova, a început fulminant, oltencele marcînd de 7 ori pînă la pauză! S-a terminat 2-10 pentru Craiova, care merge în finală! Jucătoarele din Harghita erau marile favorite ale competiţiei, însă numeroasele absenţe şi-au spus cuvîntul.

Al cincilea meci al zilei, semifinala masculină dintre Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Voluntari şi Colegiul Tehnic Feroviar Mihai I din Bucureşti, scor 3-5, a fost şi unul dintre cele mai spectaculoase ale zilei.
În repriza a doua, la scorul de 3-5 pentru oaspeţi, portarul bucureştenilor a semnat faza meciului! A şutat din poarta lui direct în transversala celor de la Voluntari şi doar parada goalkeeperului advers a făcut să nu fie gol. Pe final, cei din Voluntari au trimis de două ori mingea în bară, ratînd şansa egalării.

Meciul al şaselea din semifinalele Cupei Coca-Cola, masculin, dintre Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi Iaşi şi Colegiul Tehnic Aurel Vlaicu Baia Mare s-a încheiat cu victoria băimărenilor, scor 3-2.

UPDATE / Bucureştenii de la Mihai I sînt primii calificaţi în finala masculină după 9-3 în ultimul meci din grupa semifinală împotriva celor de la Ferdinand I din Curtea de Argeş. Pentru celălalt loc în finală, azi de la 17:45 se duelează Transilvania Tg. Mureş şi Aurel Vlaicu Baia Mare.

SEMIFINALE:
MASCULIN:
Liceul Tehnologic Ferdinand I Curtea de Argeş - Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Voluntari 4-4
Colegiul Economic Transilvania Tg. Mureş - Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi Iaşi 2-2
Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Voluntari - Colegiul Tehnic Feroviar Mihai I din Bucureşti 3-5
Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi Iaşi - Colegiul Tehnic Aurel Vlaicu Baia Mare 2-3
Liceul Tehnologic Ferdinand I Curtea de Argeş - Colegiul Tehnic Feroviar Mihai I Bucureşti 3-9
Transilvania Tg. Mureş - Aurel Vlaicu Baia Mare 2-3

FEMININ:
Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Voluntari - Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni 6-3

Colegiul Tehnologic Banyai Janos Odorheiul Secuiesc - Liceul Tehnologic Auto Craiova  2-10

Finala de la feminin se va disputa între Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Voluntari şi Liceul Auto Craiova, duminică, de la 10:00.