GSP SPECIAL  »  IDEILE GAZETEI  »  ZIUA REMEMBER

Ei au bătut Juventus!

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iulie 2008 00:00

Înfiinţată in anul 1964, Oţelul Galaţi a promovat pe prima scenă fotbalistică din România in anul 1986 si a reuşit sa învingă la meciul de debut Victoria Bucuresti cu 2-0. La finaulul sezonului echipa s-a clasat pe locul 11 iar in următoarea ediţie de campionat a devenit cea mai puternica echipă din provincie teminând pe locul patru. Aceasta clasare a permis Oţelului prima participare în Cupa UEFA.

Pe 7 septembrie 1988 formaţia gălăţeană a jucat probabil cel mai important meci din istoria clubului. Adversarul a fost marele Juventus Torino antrenată în acea perioadă de Dino Zoff şi din care mai faceau parte actualul antrenor al Universităţii Craiova, Nicolo Napoli, si Michael Laudrup unul din cei mai buni jucatori danezi din toate timpurile. Pe un stadion Dunărea plin cu 30.000 de fani Oţelul s-a impus cu 1-0 singurul gol fiind marcat in minutul 59 de Ion Profir dintr-un  penalty obţinut de Drăgoi.

Gălaţenii au inceput in formula: Călugăru – G. Popescu, Anghelinei, Agiu, Borali (72’ Ad. Oprea) – Burcea, M. Stan, Profir, Oct. Popescu – Ralea (56’ Drăgoi), Antohi. La acea perioadă Cornel Dinu era antrenor principal, Ioan Sdrobiş antrenor secund şi Ion Morohai antrenor de portari. Meciul a fost condus la centru de Yusuf Nemoglu din Turcia, ajutat la cele două tuşe de Oguz Sarvan şi Sabri Celik. Returul a fost din păcate doar o simplă formalitate pentru italieni ,care s-au impus cu 5-0, dar Oţelul rămâne si astăzi singura echipă din România care a reuşit sa învingă Juventus Torino.

Vezi aici golul reusit de galateni in partida cu Juventus.

Înfiinţată in anul 1964, Oţelul Galaţi a promovat pe prima scenă fotbalistică din România in anul 1986 si a reuşit sa învingă la meciul de debut Victoria Bucuresti cu 2-0. La finaulul sezonului echipa s-a clasat pe locul 11 iar in următoarea ediţie de campionat a devenit cea mai puternica echipă din provincie teminând pe locul patru. Aceasta clasare a permis Oţelului prima participare în Cupa UEFA.

Pe 7 septembrie 1988 formaţia gălăţeană a jucat probabil cel mai important meci din istoria clubului. Adversarul a fost marele Juventus Torino antrenată în acea perioadă de Dino Zoff şi din care mai faceau parte actualul antrenor al Universităţii Craiova, Nicolo Napoli, si Michael Laudrup unul din cei mai buni jucatori danezi din toate timpurile. Pe un stadion Dunărea plin cu 30.000 de fani Oţelul s-a impus cu 1-0 singurul gol fiind marcat in minutul 59 de Ion Profir dintr-un  penalty obţinut de Drăgoi.

Gălaţenii au inceput in formula: Călugăru – G. Popescu, Anghelinei, Agiu, Borali (72’ Ad. Oprea) – Burcea, M. Stan, Profir, Oct. Popescu – Ralea (56’ Drăgoi), Antohi. La acea perioadă Cornel Dinu era antrenor principal, Ioan Sdrobiş antrenor secund şi Ion Morohai antrenor de portari. Meciul a fost condus la centru de Yusuf Nemoglu din Turcia, ajutat la cele două tuşe de Oguz Sarvan şi Sabri Celik. Returul a fost din păcate doar o simplă formalitate pentru italieni ,care s-au impus cu 5-0, dar Oţelul rămâne si astăzi singura echipă din România care a reuşit sa învingă Juventus Torino.

Vezi aici golul reusit de galateni in partida cu Juventus.

Citește și:
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (10)
 •  07 Iulie 2008, 20:00

Prima echipa romaneasca care a batut si eliminat o echipa italiana a fost u.Craiova (3-1 si 0-1 cu Fiorentina).Daca nu stiti taceti din gura

 •  07 Iulie 2008, 17:40

E singura echipa romaneasca ce a invins o echipa de club din Italia in cupele europene.

 •  07 Iulie 2008, 16:35

Ce tot vorbiti prostii !!!! Antrenor pe vremea aceea in ambele manse a fost Cornel Dinu ! Costica Radulescu la sfarsitul campionatului a plecat antrenor la Timisoara si i-a luat locul Cornel Dinu !Vorbiti sa va aflati in treaba !

Vezi toate comentariile (10)
Comentează