GSP SPECIAL  »  IN MEMORIAM MARIAN COZMA  »  DOLIU ÎN HANDBAL / LIGA CAMPIONILOR / BUDUCNOST PODGORICA-OLTCHIM RM. VÎLCEA 23-22 (12-13)

Debut modest pentru Oltchim Rm. Vîlcea

Oana Manea
Oana Manea

Articol de - Publicat luni, 09 februarie 2009 00:00

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, a pierdut primul meci în grupele Ligii, cu Buducnost Podgorica, deşi a condus pînă în minutul 49

Oltchim Rm. Vîlcea a ratat startul în grupele Ligii Campionilor, aseară, la Podgorica. Româncele îşi doreau mai mult ca oricînd victoria pentru a-şi uşura misiunea calificării în semifinale. În faţa a 6.000 de spectatori, echipa care le-a învins pe teren propriu în acest sezon pe Hypo Viena şi FCK Copenhaga a trăit în primele minute prin aruncările-bombă ale interului dreapta Katarina Bulatovici. Buducnost s-a distanţat pe tabelă la 8-5 în minutul 14, atacul Oltchimului sufocîndu-se parcă în faţa apărării muntenegrene.:X

Elisei a sunat însă revenirea, extrema a punctat la foc automat şi Vîlcea a revenit în joc. A egalat la 11, în minutul 22, profitînd de paradele excelente ale debutantei Mihaela Smedescu, şi apoi a trecut chiar în avantaj. La pauză Oltchim era în grafic, după 13-12.

Lucrurile s-au îmbunătăţit în partea a doua, Luminiţa Huţupan Dinu a închis poarta şi, în ciuda poticnelilor din ofensivă, româncele s-au distanţat: 16-18 (minutul 43). Avantajul a mai durat pînă în minutul 50, ultimele zece minute fiind de coşmar.

Cu trei minute înainte de final Buducnost a pus două lungimi distanţă pe tabelă, 23-21. Vîlcea a crezut însă în şansa ei. A punctat prin Lecuşanu, dar doar atît. Meiroşu a făcut forţare în atac, iar Elisei a scăpat mingea din mînă, :(dînd cu piciorul unui egal care ar fi fost la fel de valoros cît o victorie.
În celălalt meci al grupei, Gyor a învins-o la Ljubljana pe Krim cu 35-31. Duminica viitoare, Oltchim va întîlni pe teren propriu campioana Sloveniei.

Buducnost 23 (12)
Bulatovici 10, Ambros 4, Knezevici 4, Kindl 3, Mijanici 1, Vlahovici 1.
Antrenor: Zsiga Gyula

Oltchim 22 (13)
Lecuşanu 5, Elisei 4, Manea 4, Meiroşu 3, Luca 3, Szucs 1, Maier 1, Pidpalova 1.
Antrenor: Ivica Rimanici

Pidpalova a debutat
Cele două ucrainence care au fost transferate în această săptămînă de Oltchim au făcut deplasarea cu Vîlcea la Podgorica. Dintre acestea, doar Anastasia Pidpalova a debutat cu Buducnost, Regina Şimkute fiind lăsate pe margine. "Nu avea rost să o băgăm atît timp cît a făcut un singur antrenament cu echipa", a declarat preşedintele Ioan Gavrilescu. Pidpalova nu a avut însă o evoluţie convingătoare înscriind un singur gol. "Nu putem să o judecăm. Şi ea are nevoie de timp pentru a se adapta", a adăugat Gavrilescu.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”