GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Brazilia rămîne prima în clasamentul audienţelor » Italia - Costa Rica urmărită de doar 1,3 milioane de români

Articol de - Publicat sambata, 21 iunie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 21 iunie 2014 17:25

Cele trei meciuri de ieri transmise în direct în România de TVR 1 au făcut din postul public cel mai urmărit canal media în intervalul orar al celor trei partide jucate la Mondialul brazilian.

Cel mai vizionat meci al zilei a fost cel comentat de Marian Olaianos: Italia - Costa Rica. Chiar dacă în timpul partidei în Bucureşti a avut loc o furtună puternică, iar semnalul a căzut de cîteva ori, partida de la Recife a depăşit Ştirile Pro Tv sau talk-show-ul Antenei 3, unde se aştepta verdictul în cazul fratelui preşedintelui României. Partida a fost vizionată la nivel naţional de 1,3 milioane de telespectatori (18,3% share şi aproape 7% rating).

Minutul de aur s-a înregistrat conform datelor oferite de către Kantar Media şi prelucrate de Serviciul Român de televiziune la 20:51, cu doar două minute înainte de fluierul de final al arbitrului Michael Boys din Chile. În acel moment 2,2 milioane de români erau în faţa micilor ecrane şi vizionau programele televiziunii române.

ITALIA - COSTA RICA
»»»

Victoria la scor a Franţei în faţa Elveţiei a făcut ca meciul transmis de pe arena Fonte Nova din Salvador, ca TVR să fie din nou lider de audienţă. La nivel naţional partida a fost urmărită de 1,2 milioane de români, iar la în marile oraşe de 705.000 de persoane. TVR nu a fost depăşit în intervalul orar 22:00 - 23:51 de nici un alt post de televiziune, principalul urmăritor Pro TV clasîndu-se pe poziţia secundă cu 892.000 de telespectatori.

Partida în care Benzema a marcat un gol şi-a mai irosit o lovitură de la 11 metri s-a întregistrat la 22:18, imediat după golul de 2-0 reuşit de Olivier Giroud. Atunci, 1,7 milioane de telespectatori se uitau la TVR (9% rating şi o cotă de piaţă de 18,6%).

ELVEŢIA - FRANŢA
»»»

Întîlnirea de la ora 1:00 dintre Japonia şi Grecia, scor 0-0 a adunat în faţa televizoarelor 340.000 de români (1,8% rating şi o cotă de piaţă de 17,8%). TVR nu a avut nici de această dată rival, pe locul doi clasîndu-se Pro TV cu 186.000 de telespectatori şi Antena 3, 175.000. Partida de la Natal a înregistrat minutul de aur, fix în momentul fluierului de start, cînd 458.000 de telespectatori de la nivel naţional urmăreau partida.

JAPONIA - GRECIA

»»»

»»»

CITEŞTE ŞI:
- ziua 1: TVR 1 lider de audienţă pe toate segmentele » 1,76 milioane de români au văzut Brazilia - Croaţia!
- ziua 2: Spania - Olanda audienţă cu 50 la sută mai mică ca-n 2010 şi sub Brazilia - Croaţia!
- ziua 3: Prima mare surpriză a Campionatului Mondial urmărită de 1,4 milioane de români! Cîţi s-au uitat la meciul Greciei
- ziua 4: Franţa - Honduras, audienţă dublă faţă de meciul din "grupa morţii" dintre Anglia şi Italia
- ziua 5: Nici Germania - Portugalia nu a depăşit audienţa meciului de deschidere de la Mondial!
- ziua 6: Brazilia - Mexic a devenit cel mai urmărit meci de la Campionatul Mondial » Află toate cifrele!
- ziua 7: Cea de-a doua înfrîngere a Spaniei la Mondial, urmărită de peste 1,5 milioane de telespectatori!
- ziua 8: Arestarea fratelui preşedintelui României, audienţă peste meciul Columbia - Coasta de Fildeş de la Mondial!