GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Cea de-a doua înfrîngere a Spaniei la Mondial, urmărită de peste 1,5 milioane de telespectatori!

Articol de - Publicat joi, 19 iunie 2014 00:00 / Actualizat joi, 19 iunie 2014 12:19

Fără nici o îndoială Spania este supriza neplăcută a acestui turneu final din Brazilia, iar chilienii au demonstat pentru a doua oară că nu sînt o echipă care a ajuns din întîmplare la Mondial.
Meciul care i-a trimis acasă pe elevii lui Vicente del Bosque, pierdut în faţa statului Chile 0-2, a fost lider absolut de audienţă pe TVR 1. 20% dintre cei care aveau televizoarele deschise în intervalul 22:00 - 23:56 au urmărit cel de-al doilea şoc al turneului final. Clipul motivaţional realizat pentru "naţionala" chilienilor, dar şi susţinerea minerilor, prinşi sub pămînt timp de 70 de zile, i-a făcut pe Vargas şi Aranguiz să răpună campioana mondială şi europeană, care n-a reuşit nici de această dată să cîştige primul meci la actualul Mondial.

1,54 milioane de telespectatori români la nivel naţional au urmărit partida care s-a jucat pe stadionul Maracana. Minutul de aur al partidei s-a înregistrat pe finalul primei reprize, atunci cînd 1,9 milioane de persoane erau cu ochii pe postul public (10% rating şi 22% share). Postul public a obţinut o audienţă de aproape două ori mai mare faţă de Antena 1, principalul urmăritor, şi mult peste Pro TV, Kanal D sau Antena 3.

SPANIA - CHILE
»»»

Primul joc al zilei de ieri, cel dintre Australia şi Olanda a fost şi el lider de audienţă. 1,2 milioane de telespectatori au urmărit meciul nebun jucat de Robben şi compania în faţa lui Tim Cahill. Partida jucată în faţa a 43.000 de suporteri prezenţi pe stadionul Beira-Rio din Porto Alegre a fost unul dintre cele mai intens trăite meciuri de la turneul brazilian.

Minutul de aur al jocului comentat de Marius Mitran pentru TVR 1 a adunat în faţa micilor ecrane în minutul de aur, înregistrat la 20:50, 1,9 milioane de telespectatori, cu aproape 60.000 mai mult decît în minutul de aur la meciului dintre Spania şi Chile. TVR 1 a fost lider de audienţă pe toate segmentele de măsurare, naţional, urban şi comercial, peste Pro TV (987.000 telespectatori) şi Antena 1 (601.000), ambele posturi difuzînd principalul buletin de ştiri al zilei în intervalul 19:00 - 20:50.

AUSTRALIA - OLANDA
»»»

Chiar şi partida dintre Rusia şi Coreea de Sud, terminată la egalitate, 1-1 a fost urmărită de 456.000 de români. Chiar dacă meciul a început la ora 01:00 şi s-a terminat în jur de 02:51, telespectatorii au rămas în faţa micilor ecrane, păstrînd TVR pe prima poziţie a preferinţelor.

Minutul de aur a fost înregistrat la 01:28, cînd 511.000 de telespectatori se uitau la meciul jucat în localitatea Cuiaba. Postul public a fost lider şi pe restul segementelor de măsurare, peste Pro TV, Antena 1 sau Kanal D.

RUSIA - COREEA DE SUD

CITEŞTE ŞI:
- ziua 1: TVR 1 lider de audienţă pe toate segmentele » 1,76 milioane de români au văzut Brazilia - Croaţia!
- ziua 2: Spania - Olanda audienţă cu 50 la sută mai mică ca-n 2010 şi sub Brazilia - Croaţia!
- ziua 3: Prima mare surpriză a Campionatului Mondial urmărită de 1,4 milioane de români! Cîţi s-au uitat la meciul Greciei
- ziua 4: Franţa - Honduras, audienţă dublă faţă de meciul din "grupa morţii" dintre Anglia şi Italia
- ziua 5: Nici Germania - Portugalia nu a depăşit audienţa meciului de deschidere de la Mondial!
- ziua 6: Brazilia - Mexic a devenit cel mai urmărit meci de la Campionatul Mondial » Află toate cifrele!