GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  MUTU, MARICA ŞI LOBONŢ ÎNTR-UN CLIP SPECIAL

Diseară, în pauza amicalului naţionalei, rulează un spot special

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 martie 2008 00:00

În pauza amicalului România - Rusia, transmis în direct în această seară, de la 20:30, în direct de Antena 1 şi gsp.ro, puteţi urmări ultimul spot Pepsi, „Open Source”. Acesta este „scris şi regizat” de consumatorii din întreaga lume, portretizând emblemele fotbalului – David Beckham, Frank Lampard, Lionel Messi, Ronaldinho, Thierry Henry, alături de care apar şi trei jucatori ai echipei naţionale de fotbal a României, Adrian Mutu, Ciprian Marica şi Bogdan Lobonţ.

Zeci de mii de consumatori din întreaga lume au răspuns la întrebarea „Dacă ai avea mijolacele şi jucătorii, ce-ai face?”, iar Pepsi a selectat cele mai bune idei pentru acest spot. Alături de consumatorii din întreaga lume, fanii din România i-au bagat în joc şi pe favoriţii lor.

Irina şi Bogdan, doi consumatori din România, au fost aleşi să se implice în regizarea ultimului spot Pepsi. Ei l-au transformat pe Mutu în Indiana Jones, rol interpretat de Fabregas în versiunea internaţională a spotului. Nu au lipsit nici Marica şi Lobonţ. Primul este îmbrăcat într-un brav pirat, iar cel de-al doilea este deghizat într-un veritabil luptător.

“Pepsi întotdeauna a avut cele mai uimitoare spoturi. Am fost Gladiator în 2004 şi mi s-a parut că nu s-ar putea crea un personaj mai spectaculos. Ei bine, cei de la Pepsi au facut-o anul acesta. M-au impresionat din nou”
Adrian Mutu


“Ca oricare alt om am vazut ce spoturi spectaculoase se făceau pentru Pepsi. Întotdeauna s-a vorbit despre ele, iar publicul le-a aşteptat cu sufletul la gură. Cred că anul acesta aşteptarea o să merite mai mult decât oricând”
Ciprian Marica

“Întotdeauna am fost un fan al reclamelor Pepsi fotbal. Aşa că atunci când mi s-a propus să joc în una, decizia fost foarte simplă: să accept”
Bogdan Lobonţ

POVESTEA SPOTULUI

În deschidere, spotul prezintă o plajă idilică, în fundal auzindu-se muzică braziliană. Ronaldinho apare primul şi începe să jongleze printre fetele frumoase care stau la plajă; el loveşte mingea, care zboară departe în atmosferă, pe o planetă pustie. Pe acea planetă creşte rapid iarbă şi totodată apar liniile de departajare ale unui imens teren de fotbal. Messi, îmbrăcat într-un super-costum spaţial, preia mingea. Începe să dribleze în timp ce, de la orizont, taxiuri galbene, newzorkeze, vin în viteză spre el. Cu o precizie de expert, Messi reuşeşte să le evite. Deodată un taxi opreşte, iar din el coboară Henry, cu un look foarte elegant, îmbrăcat fiind într-un smoching negru. Messi îi pasează abil mingea şi Henry începe să alerge, fiind înconjurat de o mulţime de fani în delir. Copaci tropicali încep să crească în faţa ochilor, în timp ce asistăm la incredibilul joc de picioare al lui Henry, care îşi foloseşte faimoasele driblinguri pentru a evita pădurea în schimbare, înainte de a-i pasa lui Beckham.

Beckham, îmbrăcat stil Indiana Jones, se transformă imediat la dorinţa consumatorilor români în Mutu. Mijlocaşul începe să alerge după minge prin ceea ce devine acum o junglă, întâlnind în cursa sa o chitară. Tot la dorinţa consumatorilor, Mutu se schimbă in Lobonţ, iar Lobonţ în Marica. Marica fuge cu chitara în mână după minge şi se loveşte cu capul de un glob Pepsi. Scăpată de sub control mingea ajunge pe o stradă veche din Beijing.


În timp ce savurează nişte tăiţei la un bar de stradă chinezesc, Lampard vede mingea năstruşnică, şi cu o foarfecă impresionantă, reuşeşte să lovească mingea, înainte să rămână nemişcat aer. Faza care-ţi taie răsuflarea continuă apoi cu încetinitorul, mingea zburând din nou prin atmosferă şi aterizând înapoi pe plajă.

La final toţi jucătorii reapar pe plajă şi, în veritabilul stil Pepsi, un invitat-surpriză trage la poartă şi înscrie. Spotul se încheie atunci când Beckham, cărând şase sticle reci de Pepsi, zâmbeşte către ceilaţi jucători, şi le oferă un Pepsi rece binevenit după un meci de fotbal care s-a desfăşurat în întreaga galaxie şi în întreaga imaginaţie a spectatorilor.

Citește și:
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » HAOS de nedescris + Primele vedete care au ajuns
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » HAOS de nedescris + Primele vedete care au ajuns
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Superliga
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (10)
 •  27 Martie 2008, 14:30

Ba marian_cta,parazita e m a t a,nu Marica!

 •  26 Martie 2008, 15:35

de ce tb sa bagati mereu jucatori de mana a doua ca lobont si marica sunt atatia jucatori cu potential nu acesti mici paraziti ai fotbalului,in fine o sa vad acest spot cred ca un pic dezinteresat,din respect pentru celelalte vedete,adevarati fotbalisti de talie internationala.MUTU,BECKAM,ETC MULTUMESC SI E PAREREA MEA SINCERA ORICUM SUNTETI "THE BEST"

 •  26 Martie 2008, 15:12

dah...fff tare...3 dinamovisti:X:X

Vezi toate comentariile (10)
Comentează