GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Nici Germania - Portugalia nu a depăşit audienţa meciului de deschidere de la Mondial!

Articol de - Publicat marti, 17 iunie 2014 00:00 / Actualizat marti, 17 iunie 2014 12:39

Germania a ajuns la meciul 100 la Campionatele Mondiale, record absolut, şi a profitat în partida jucată ieri de forma fabuloasă a lui Thomas Muller, cel care a reuşit să înscrie 3 din cele 4 goluri în poata Portugaliei, 4-0.
Meciul care s-a jucat în faţa a peste 51.000 de spectatori pe arena Fornte Nova din Salvador a fost lider de audineţă pe TVR 1.

Postul public a reuşit o audienţă de aproape 1,5 milioane de telespectatori, dar nu a reuşit nici de această dată să depăşească numărul românilor care s-au uitat la meciul inaugural dintre Brazilia şi Croaţia, care a contabilizat 1,8 milioane de români în faţa micilor ecrane.

Minutul de aur al partidei a fost consemnat cu 4 minute înainte de fluierul de final al arbitrului Milorad Mazici, atunci cînd la TVR se uitau 2,2 milioane de români, cel mai mare număr de telespectatori pînă în acest moment de la startul turneului final din Brazilia.

GERMANIA- PORTUGALIA
»»»

Primul meci fără gol marcat la Mondial, dar şi primul rezultat de egalitate, 0-0, s-a consemnat aseară de la ora 22:00 atunci cînd Iran şi Nigeria au oferit poate cel mai slab meci de la turneul final.

Partida care s-a desfăşurat pe stadionul Da Baixada din Curitba a adunat în faţa micilor ecrane aproximativ 1,1 milioane de români, TVR 1 fiind lider de audienţă, peste Kanal D, Pro TV sau Antena 3.

În minutul de aur al jocului, înregistrat imediat după fluierul de start, la ora 22:11, la postul public se uitatu 1,5 milioane de telespectatori (8% rating şi o cotă de piaţă de 16%).

IRAN - NIGERIA

»»»

Victoria la limită a Argentinei în faţa Bosniei, 2-1, a fost tot pe primul loc în preferinţele telespectatorilor români. Partida a fost urmărită de 500.000 de persoane (2,7% rating şi o cotă de piaţă de 26,2%), peste Pro TV, Antena 1 şi Antena 3.

Meciul a depăşit în audienţă cele mai slabe meciuri din punct de vedere al privitorilor la acest Mondial, Chile - Australia (379.000) şi Coasta de Fildeş - Japonia (275.000).

Minutul de aur al meciului în care Messi a marcat un gol în poarta bosniacilor s-a consemnat la ora 01:28 atunci cînd 29% din cei care aveau televizoarele deschide se uitau la TVR, peste 660.000 de telespectatori.