Articol de GSP - Publicat marti, 17 iunie 2008 00:00
Te-am criticat încă dinainte de primul meci. Eram sigur că nu ai nicio şansă într-o grupă cu puternicele Italia, Franţa şi Olanda. Te-am văzut în grupe: i-ai bătut greu pe olandezi la Constanţa, cu puţin ajutor de la un arbitru grec, dar ai pierdut la Sofia, fără Mutu.
Selecţionerul, ca de obicei, nu mi-a dat decât apă la moară. Putea fi diplomat, putea chema un om de la CFR Cluj şi un atacant de la Dinamo, putea să-l aducă pe Ogăraru, pentru ca mai mulţi suporteri să fie mulţumiţi. Apoi a programat amicaluri cu Rusia sau Muntenegru, când adversarii noştri jucau cu Anglia sau Spania.
Nu m-a impresionat egalul cu Franţa. Or fi fost ei finaliştii ultimului Mondial, dar ce om cu capul pe umeri poate aplauda un punct obţinut fără să tragi pe poartă? V-am făcut fricoşi, am râs de Piţurcă după ce a spus că ar fi vrut victoria cu francezii.
În meciul cu Italia nu l-am văzut decât pe Grosso trecându-i mingea printre picioarele lui Petre şi intervenţiile salvatoare ale lui Lobonţ. Nu m-am bucurat la golul lui Mutu şi nu am dat cu pumnul la ratarea acestuia, pentru că nu-mi puteam scoate din cap golul anulat aiurea lui Toni. Chiar trebuie să ne calificăm şi noi folosind metodele danezo-norvegiene, pe care le-am hulit atâta anii trecuţi??