GSP SPECIAL  »  MYSPORT  »  EUROMOMENTE(II): DANEMARCA 1992

Campioni de pe plajă

Articol de - Publicat sambata, 26 aprilie 2008 00:00

Dacă îţi doreşti ceva cu adevărat, atunci îl vei obţine. Acesta pare să fie sloganul după care s-a desfăşurat ediţia cu numărul nouă a Campionatului European.

Europa avea să fie şocată de evoluţia acestui turneu final. Iugoslavia, una dintre principalele favorite la cîştigarea trofeului, fusese exclusă din competiţie din cauza Războiului din Balcani. În locul lor au fost chemaţi danezii, cei pe care iugoslavii îi lăsaseră acasă.

Adunaţi de pe plajă pe ultima sută de metri, nordicii parcă au vrut să se răzbune pe cei care i-au deranjat din concediu. Ce a urmat? O Europă întreagă la picioarele lor. În primul meci al grupei, danezii au rezistat în faţa Angliei, semifinalistă la ultimul mondial, meciul încheiîndu-se 0-0. A urmat apoi derby-ul cu gazda Suedia. Se părea ca va fi un nou sec 0-0, dar Brolin a reuşit să asigure calificarea “blonzilor” în semifinale.

Cum Franţa şi Anglia terminaseră la egalitate, 0-0, britanicii deveneau favoriţi la calificare. Dar Scandinavii sunt tot scandinavi. Deşi Platt deschisese scorul încă din minutul 4 pentru Anglia, suedezii au reuşit să egaleze după pauză. Ba mai mult. După ce danezii au preluat conducerea în minutul 78 al întîlnirii cu Franţa, Suedia a încheiat şi ea conturile cu Anglia, alungînd-o pe ultimul loc în grupă. Nordicii mergea braţ la braţ în semifinale.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”